Tomșani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tomşani)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tomșani – gmina w okręgu Vâlcea, w Oltenii, w Rumunii. Liczy 4148 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 43,38 km². Znajduje się około 43 km na zachód od stolicy okręgu Râmnicu Vâlcea oraz 5 km od miasta Horezu. Granice gminy wyznaczają Karpaty oraz rzeka Bystrzyca.

Mieszkańcy gminy zachowali wiele zwyczajów i tradycji ludowych, które wyginęły już w innych regionach Rumunii.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Gmina Tomșani graniczy z gminami: Cosești na północy, Horezu na północnym zachodzie, Pietrari i Păușești-Otăsău na wschodzie, Măldărești i Oteșani na zachodzie oraz Frâncești na południu. W skład gminy wchodzą miejscowości Tomșani, Foleștii de Jos, Bogdănești, Chiceni, Băltăteni, Foleștii de Sus, Dumbrăvești oraz Mirești.

Historia i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie najstarszą miejscowością w regionie jest Foleștii de Sus, o którym mówią źródła pochodzące z roku 1453. Miejscowości Tomșani i Bogdanești natomiast są wzmiankowane po raz pierwszy w roku 1536. Na terenie gminy zachowało się wiele zabytków sakralnych, najważniejsze to:

  • kościół Świętych Trzech Hierarchów (rum. biserica Sfânții Trei Ierarhi) w Foleștii de Jos, wybudowany w roku 1767
  • kościół Cuvioasa Paraschiva w Foleștii de Jos, wybudowany w roku 1757
  • kościół Świętych Aniołów i Świętych Archaniołów Michała i Gabriela (biserica Sfânţii îngeri și Sfânții Arhangheli Mihail și Gavril) w Băltăteni, wybudowany w latach 1773–1774.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Inaczej niż większość rumuńskich gmin wiejskich, gmina Tomșani nie została znacznie dotknięta przez rozwój przemysłu w czasach komunistycznych. Większość mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, będącego największym źródłem dochodów całego okręgu Vâlcea. Innym ważnym zajęciem mieszkańców jest pszczelarstwo.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Gmina Tomșani leży na skrzyżowaniu drogi państwowej nr 67 z Râmnicu Vâlcea do Târgu Jiu oraz drogi okręgowej nr 646 z Băbeni do Tomșani.