Tom Hiddleston

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom Hiddleston
Ilustracja
Tom Hiddleston podczas San Diego Comic-Conu (2017)
Imię i nazwisko Thomas William Hiddleston
Data i miejsce urodzenia 9 lutego 1981
Londyn
Zawód aktor
Lata aktywności od 2001
Faksymile

Thomas William „Tom” Hiddleston[1] (ur. 9 lutego 1981 w Londynie) – brytyjski aktor, laureat m.in. Złotego GlobuLaurence Olivier Award, nominowany do dwóch nagród Emmy i Tony Award. Odtwórca m.in. roli Lokiego w Marvel Cinematic Universe.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w londyńskiej dzielnicy Westminster[2] jako syn Diany Patricii (z domu Servaes) Hiddleston i doktora Jamesa Normana Hiddlestona[3][4]. Jego matka była administratorką ds. sztuki i kierowniczką sceniczną, a jego ojciec pracował jako fizykochemik i był dyrektorem zarządzającym firmą biotechnologiczną powiązaną z Uniwersytetem Oksfordzkim[5].

Hiddleston wychował się w Wimbledonie we wczesnych latach, a później przeniósł się do wioski w pobliżu Oksfordu. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w Windlesham House School z internatem. Rok później przeniósł się do Dragon School w Oksfordzie[6]. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał dwanaście lat. W wieku trzynastu lat Hiddleston rozpoczął naukę w Eton College[6], ponownie jako pensjonariusz. Kontynuował naukę w Pembroke College na Uniwersytecie w Cambridge[6], gdzie studiował filologię klasyczną. W rozmowie ze Stephenem Colbertem podkreślał swoje wielkie zamiłowanie do literatury i kultury antycznej. Mówił, że uwielbia czytać autorów starożytnych w oryginale (w języku łacińskim i greckim).

W trakcie studiów został dostrzeżony w sztuce Tramwaj zwany pożądaniem przez agentkę talentów Lorraine Hamilton z Hamilton Hodell. Studiował aktorstwo w Royal Academy of Dramatic Art[6], którą ukończył w 2005.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Grając w sztukach studenckich, Hiddleston wkrótce otrzymał swoją pierwszą rolę Lorda w telewizyjnej adaptacji powieści Charlesa Dickensa Życie i przygody Nicholasa Nickleby (The Life and Adventures of Nicholas Nickleby, 2001) dla ITV, gdzie zagrali: Charles Dance, James D’Arcy, Tom Ellis, Dominic West i Sophia Myles. Będąc jeszcze na uczelni, pojawił się jako operator telefonu w dramacie Franka Piersona Ostateczne rozwiązanie (Conspiracy, 2001) u boku Kennetha Branagha, a także jako Randolph Churchill (syn Winstona Churchilla) w nagrodzonym wyróżnieniami BAFTA i Emmy dramacie biograficznym BBC / HBO Wzbierająca burza (The Gathering Storm, 2002) z Albertem Finneyem.

W dramacie Unrelated (2007), kręconym w Toskanii, zagrał aroganckiego Oakleya[7]. Miał również kilka głównych ról w teatrze Declana Donnellana Cheek by Jowl's w obrazach: The Changeling (w którym grał Alsemero i za którą to rolę otrzymał nominację do nagrody Iana Charlesona w 2007 roku) i Cymbeline (jako Posthumus Leonatus i Cloten), za którą otrzymał nagrodę Laurence’a Oliviera za najlepszy debiut 2008[8]. Otrzymał wtedy drugą nominację w tej samej kategorii za rolę Kasja w Otellu w Donmar Warehouse.

Jego dorobek w Donmar Warehouse obejmuje wcześniej wspomnianą rolę w sztuce Otello Szekspira obok Chiwetela Ejiofora i Ewana McGregora. Produkcja spotkała się z uznaniem wielu krytyków. Później wystąpił jako Lvov w West End'owym ożywieniu Iwana Czechowa. Te dwie role przyniosły mu Whatsonstage.com Theatregoers' Choice Award dla najlepszego aktora drugoplanowego 2008.

Jego dorobek telewizyjny obejmuje rolę Magnusa Martinssona w detektywistycznym dramacie BBC Wallander, Billa Hazledine w Suburban Shootout, Johna Plumptre w kostiumowym dramacie telewizyjnym BBC Pani Austen ubolewa i Williama Buxton w świątecznego wydaniu serialu kostiumowego serialu dramatycznego BBC Cranford.

Największą popularność zdobył dzięki roli Lokiego, brata Thora, w filmie fabularnym Thor w reżyserii Kennetha Branagha, z którym współpracował poprzednio przy Iwanie i Wallanderze. Wziął udział w castingu i screen-testach do roli Thora, przechodząc nawet na ścisłą dietę i zwiększając swoją masę mięśniowa o dwadzieścia funtów, ale Branagh postanowił, że Hiddleston bardziej nadaje się do roli Lokiego, przybranego brata Thora.

W 2011 roku Tom Hiddleston zagrał F. Scott Fitzgeralda w filmie O Północy w Paryżu w reżyserii Woody’ego Allena. W tym samym roku zobaczyć go można było na ekranach w roli kapitana Nicholsa w War Horse – filmie opartym na powieści Michaela Morpurgo z 1982 r. wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga, a także w roli Freddiego Page’a, obok Rachel Weisz i Simona Russella Beale’a, w dramacie The Deep Blue Sea Terence’a Daviesa, opartym o sztukę Terence’a Rattigana z 1952.

Ponownie wcielił się w role Lokiego w filmach: Avengers (polska premiera: 11 maja 2012 w trójwymiarze (tzw. 3D)), Thor: Mroczny świat (światowa premiera: 30 października 2013), Thor: Ragnarok (2017), Avengers: Wojna bez granic (2018) i Avengers: Koniec gry (2019). Grał rolę księcia Hala i króla Henryka V w cyklu produkcji BBC. Wystąpił jako Adam w komediodramacie Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive, 2013), Thomas Sharpe w horrorze Crimson Peak. Wzgórze krwi (2014) i kapitan James Conrad w monster movie Kong: Wyspa Czaszki (Kong: Skull Island, 2017).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tom Hiddleston (ang.). Listal. [dostęp 2021-07-31].
  2. Tom Hiddleston Actor (ang.). „TV Guide”. [dostęp 2021-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-31)].
  3. Xan Brooks: Tom Hiddleston: 'I never wanted to be the go-to guy for tails and waistcoats' (ang.). „The Guardian”, 25 listopada 2011. [dostęp 2021-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-31)].
  4. Tom Hiddleston – What Nationality Ancestry Race (ang.). EthniCelebs.com. [dostęp 2021-07-31].
  5. Tom Hiddleston Biography (1981-) (ang.). biography.com. [dostęp 2021-07-30].
  6. a b c d Tom Hiddleston Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2021-07-30].
  7. Peter Bradshaw: Unrelated – review (ang.). „The Guardian”, 19 września 2008. [dostęp 2021-07-31].
  8. Jonathan Wells: These are the 5 best roles played by Tom Hiddleston (ang.). The Gentleman’s Journal. [dostęp 2021-07-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]