Tom Hiddleston

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom Hiddleston
Ilustracja
Tom Hiddleston na przemierze filmu Thor: The Dark World, 2013
Imię i nazwisko Thomas William Hiddleston
Data i miejsce urodzenia 9 lutego 1981
Londyn
Zawód aktor

Tom Hiddleston, właściwie Thomas William Hiddleston (ur. 9 lutego 1981) – angielski aktor.

Edukacja[edytuj]

Hiddleston kształcił się w dwóch niezależnych szkołach: w Dragon School w Oxfordzie i Eton College w Eton (w pobliżu Windsoru) w Berkshire, gdzie osiadł w Durnford House. Podczas swojej drugiej kadencji w uniwersytecie Cambridge został dostrzeżony w sztuce Tramwaj zwany pożądaniem przez Lorraine Hamilton z agencji aktorskiej Hamilton Hodell i wkrótce potem otrzymał swoją pierwszą rolę telewizyjną w filmie Nicholas Nickleby w adaptacji Stephena Whittakera dla ITV, w którym zagrali Charles Dance, James D’Arcy i Sophia Myles. Będąc jeszcze na uczelni pojawił się w Konspiracji, a także jako Randolph Churchill, syn Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii z czasów II wojny, w nagrodzonym wyróżnieniami BAFTA i Emmy dramacie The Gathering Storm, naprzeciwko Alberta Finneya i Vanessy Redgrave.

Następnie uczęszczał do Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończył w 2005 roku.

Życie i kariera[edytuj]

Po ukończeniu Royal Academy of Dramatic Art, Hiddleston wygrał swoją pierwszą rolę filmową jako Oakley w wielokrotnie nagradzanym filmie Joanny Hogg Unrelated, kręcony w Toskanii we Włoszech. Ma on pojawić się w roli Edwarda w ukończonej niedawno produkcji Joanny Hogg, Archipelago. Miał również kilka głównych ról w teatrze Declana Donnellana Cheek by Jowl's w obrazach: The Changeling (w którym grał Alsemero i za którą to rolę otrzymał nominację do nagrody Iana Charlesona w 2007 roku) i Cymbeline (jako Posthumus Leonatus i Cloten), za którą otrzymał nagrodę Laurence’a Oliviera za Najlepszy debiut 2008 r.. Otrzymał wtedy drugą nominację w tej samej kategorii za rolę Cassio w Othello w Donmar Warehouse.

Jego dorobek w Donmar Warehouse obejmuje wcześniej wspomnianą rolę Cassio w produkcji Michael Grandage Otello Szekspira obok Chiwetela Ejiofora i Ewana McGregora. Produkcja spotkała się z uznaniem wielu krytyków. Później wystąpił jako Lvov w West End'owym ożywieniu Iwana Czechowa. Te dwie role przyniosły mu Whatsonstage.com Theatregoers' Choice Award dla najlepszego aktora drugoplanowego 2008.

Jego dorobek telewizyjny obejmuje rolę Magnusa Martinssona w detektywistycznym dramacie BBC Wallander, Billa Hazledine w Suburban Shootout, Johna Plumptre w kostiumowym dramacie telewizyjnym BBC Pani Austen ubolewa i Williama Buxton w świątecznego wydaniu serialu kostiumowego serialu dramatycznego BBC Cranford.

Największą popularność zdobył dzięki roli Lokiego, brata Thora, w filmie fabularnym produkcji Marvel, Thor, w reżyserii Kennetha Branagha, z którym współpracował poprzednio przy Iwanie i Wallanderze. Wziął udział w castingu i screen-testach do roli Thora, przechodząc nawet na ścisłą dietę i zwiększając swoją masę mięśniowa o dwadzieścia funtów, ale Branagh postanowił, że Hiddleston bardziej nadaje się do roli Lokiego, przybranego brata Thora.

W 2011 roku Tom Hiddleston zagrał F. Scott Fitzgeralda w filmie O Północy w Paryżu w reżyserii Woody’ego Allena. W tym samym roku zobaczyć go można było na ekranach w roli kapitana Nichols w War Horse – filmie opartym na powieści Michael Morpurgo z 1982 r. wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga, a także w roli Freddiego Page’a, obok Rachel Weisz i Simona Russella Beale'a, w dramacie The Deep Blue Sea Terence’a Daviesa, opartym o sztukę Terence’a Rattigana z 1952 r.

W roku 2012 ponownie zagrał Lokiego w filmie Avengers, którego polska premiera odbyła się 11 maja 2012 roku w trójwymiarze (tzw. 3D). W tej roli wystąpił także w filmie Thor: Mroczny świat, którego światowa premiera miała miejsce 30 października 2013 roku. Hiddleston wcielił się ponadto w rolę księcia Hala oraz króla Henryka V w cyklu produkcji BBC.

W 2013 roku zagrał główną rolę w filmie Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive), a w 2014 roku rolę Thomasa Sharpe’a w horrorze Crimson Peak. Wzgórze krwi (premiera w 2015 roku).

W roku 2017 na ekrany kin wszedł film Kong: Wyspa Czaszki (Kong: Skull Island), w którym Hiddleston wcielił się w postać Jamesa Conrada.

Linki zewnętrzne[edytuj]