Tom Hiddleston

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom Hiddleston
Thomas William Hiddleston
Ilustracja
Tom Hiddleston podczas San Diego Comic-Conu (2017)
Data i miejsce urodzenia 9 lutego 1981
Londyn
Zawód, zajęcie aktor
Miejsce zamieszkania Londyn
Narodowość Anglik
Edukacja Dragon School
Eton College
Alma Mater Pembroke College (Cambridge)
Royal Academy of Dramatic Art
Faksymile

Tom Hiddleston, właściwie Thomas William Hiddleston (ur. 9 lutego 1981 w Londynie) – angielski aktor.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Hiddleston kształcił się w Dragon School w Oxfordzie i w Eton College. Następnie studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie w Cambridge. W rozmowie ze Stephenem Colbertem podkreślał swoje wielkie zamiłowanie do literatury i kultury antycznej. Mówił, że uwielbia czytać autorów starożytnych w oryginale (w języku łacińskim i greckim).

W trakcie studiów został dostrzeżony w sztuce Tramwaj zwany pożądaniem przez Lorraine Hamilton z agencji aktorskiej Hamilton Hodell i wkrótce potem otrzymał swoją pierwszą rolę telewizyjną w filmie Nicholas Nickleby w adaptacji Stephena Whittakera dla ITV, w którym zagrali Charles Dance, James D’Arcy i Sophia Myles. Będąc jeszcze na uczelni, pojawił się w Konspiracji, a także jako Randolph Churchill (syn Winstona Churchilla) w nagrodzonym wyróżnieniami BAFTA i Emmy dramacie The Gathering Storm. Następnie uczęszczał do Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończył w 2005 roku.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Royal Academy of Dramatic Art Hiddleston zagrał Oakleya w wielokrotnie nagradzanym filmie Joanny Hogg Unrelated, kręconym w Toskanii. Miał również kilka głównych ról w teatrze Declana Donnellana Cheek by Jowl's w obrazach: The Changeling (w którym grał Alsemero i za którą to rolę otrzymał nominację do nagrody Iana Charlesona w 2007 roku) i Cymbeline (jako Posthumus Leonatus i Cloten), za którą otrzymał nagrodę Laurence’a Oliviera za Najlepszy debiut 2008 r. Otrzymał wtedy drugą nominację w tej samej kategorii za rolę Kasja w Otellu w Donmar Warehouse.

Jego dorobek w Donmar Warehouse obejmuje wcześniej wspomnianą rolę w sztuce Otello Szekspira obok Chiwetela Ejiofora i Ewana McGregora. Produkcja spotkała się z uznaniem wielu krytyków. Później wystąpił jako Lvov w West End'owym ożywieniu Iwana Czechowa. Te dwie role przyniosły mu Whatsonstage.com Theatregoers' Choice Award dla najlepszego aktora drugoplanowego 2008.

Jego dorobek telewizyjny obejmuje rolę Magnusa Martinssona w detektywistycznym dramacie BBC Wallander, Billa Hazledine w Suburban Shootout, Johna Plumptre w kostiumowym dramacie telewizyjnym BBC Pani Austen ubolewa i Williama Buxton w świątecznego wydaniu serialu kostiumowego serialu dramatycznego BBC Cranford.

Największą popularność zdobył dzięki roli Lokiego, brata Thora, w filmie fabularnym Thor w reżyserii Kennetha Branagha, z którym współpracował poprzednio przy Iwanie i Wallanderze. Wziął udział w castingu i screen-testach do roli Thora, przechodząc nawet na ścisłą dietę i zwiększając swoją masę mięśniowa o dwadzieścia funtów, ale Branagh postanowił, że Hiddleston bardziej nadaje się do roli Lokiego, przybranego brata Thora.

W 2011 roku Tom Hiddleston zagrał F. Scott Fitzgeralda w filmie O Północy w Paryżu w reżyserii Woody’ego Allena. W tym samym roku zobaczyć go można było na ekranach w roli kapitana Nicholsa w War Horse – filmie opartym na powieści Michaela Morpurgo z 1982 r. wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga, a także w roli Freddiego Page’a, obok Rachel Weisz i Simona Russella Beale’a, w dramacie The Deep Blue Sea Terence’a Daviesa, opartym o sztukę Terence’a Rattigana z 1952.

W roku 2012 ponownie zagrał Lokiego w filmie Avengers, którego polska premiera odbyła się 11 maja 2012 roku w trójwymiarze (tzw. 3D). W tej roli wystąpił także w filmie Thor: Mroczny świat, którego światowa premiera miała miejsce 30 października 2013 roku. Hiddleston wcielił się ponadto w rolę księcia Hala oraz króla Henryka V w cyklu produkcji BBC.

W 2013 roku zagrał główną rolę w filmie Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive), a w 2014 roku rolę Thomasa Sharpe’a w horrorze Crimson Peak. Wzgórze krwi (premiera w 2015 roku).

W roku 2017 na ekrany kin wszedł film Kong: Wyspa Czaszki (Kong: Skull Island), w którym Hiddleston wcielił się w postać Jamesa Conrada. W tym samym roku ponownie pojawił się jako Loki w filmie Thor: Ragnarok.

W 2018 i 2019 roku ponownie wcielił się w role Lokiego w filmach Avengers: Wojna bez granic i Avengers: Koniec gry.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]