Tom King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom King
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1933
Rugby
Wielka Brytania Minister obrony
Okres od 24 lipca 1989
do 11 kwietnia 1992
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik George Younger
Następca Malcolm Rifkind
Odznaczenia
Order Towarzyszy Honoru (Wielka Brytania)

Thomas Jeremy King, baron King of Bridgwater, CH (ur. 13 czerwca 1933 w Rugby) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie odebrał w Sheriff House, Rugby School. Do Izby Gmin został wybrany w 1970 r., wygrywając wybory uzupełniające w okręgu Bridgwater. W latach 1979-1983 był ministrem stanu ds. samorządu lokalnego. W 1983 r. został członkiem gabinetu jako minister środowiska. W tym samym roku przez krótki czas był ministrem transportu, a następnie został ministrem zatrudnienia. W latach 1985-1989 był ministrem ds. Irlandii Północnej. W latach 1989-1992 był ministrem obrony. Za jego urzędowania doszło do wojny w Zatoce Perskiej.

W 1992 r. King zrezygnował ze stanowisk rządowych i zasiadł w tylnych ławach parlamentu. Został przewodniczącym parlamentarnej komisji wywiadu i bezpieczeństwa. Za czasów jego urzędowania nastąpiło ujawnienie archiwum Wasilija Mitrochina. W Izbie Gmin King zasiadał do 2001 r. Następnie został kreowany parem dożywotnim jako baron King of Bridgwater i zasiadł w Izbie Lordów.

Jest żonaty z Jane Tilney, ma z nią syna Ruperta i córkę Elisę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]