Tom Peters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thomas J. Peters
Tom
Data i miejsce urodzenia

7 listopada 1942
Baltimore, Maryland

Zawód, zajęcie

ekonomista
autor

Thomas J. "Tom" Peters (ur. 7 listopada 1942 w Baltimore) – amerykański pisarz, praktyk, autor bestsellerów z zakresu zarządzania. Należy do najbardziej innowacyjnych i wpływowych znawców zarządzania na świecie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia magisterskie na wydziale budownictwa Uniwersytetu Cornell, a następnie program MBA i studia doktoranckie w Stanford. Otrzymał doktoraty honoris causa wielu prestiżowych instytucji naukowych m.in. od Uniwersytetu San Francisco oraz Państwowej Uczelni Wyższej Zarządzania w Moskwie. Służył w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. Był doradcą w Białym Domu. W latach 1974–1981 był konsultantem w McKinsey & Company, a w roku 1979 został partnerem oraz współzałożycielem organizacji Effectiveness practice.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Wraz z Robertem Watermanem napisał książkę In Search of Excellence(inne języki) (1982), która jest jedną z najczęściej czytanych książek o tematyce biznesowej. Cztery lata po jej publikacji sprzedano ponad 3 miliony egzemplarzy. Poprzez tę publikację autorzy wprowadzili do świata biznesu pojęcie doskonałości jako takiej, jako stanu umysłu oraz codziennych praktyk zwykle nie utożsamianych z przedsiębiorczością. W opinii autorów, konsekwentne dążenie do doskonałości na każdym szczeblu organizacji i we wszystkich branżach, stanowi podstawę dla silnej przewagi konkurencyjnej, a doskonałość staje się ideą uniwersalną, która przekłada się na wszystko i przenika wszelkie granice.

Tom Peters napisał też kilkanaście innych książek, które stały się bestsellerami na arenie międzynarodowej. Wśród nich znalazły się: "A Passion for Excellence" (z Nancy Austin); "Thriving on Chaos; Liberation Management" (uznana za “Podręcznik Zarządzania Dekady” w latach 90.) oraz "Re-imagine! Business Excellence in a Disruptive Age". Równolegle opublikowano także kilka biografii Toma Petersa, w tym "Corporate Man to Corporate Skunk: The Tom Peters Phenomenon" oraz "Tom Peters: The Bestselling Prophet of the Management Revolution" (w ramach serii czterech biografii ludzi biznesu – bohaterami cyklu byli Tom Peters, Bill Gates, Peter Drucker i Warren Buffett).

Wydana przez Bloomsbury Press książka "Movers and Shakers: The 100 Most Influential Figures in Modern Business", przedstawia historię myślicieli i poszukiwaczy nowych dróg w teorii i praktyce zarządzania, od Machiavellego i J. P. Morgana po Toma Petersa i Jacka Welcha.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Magazyn Fortune nazwał Toma Petersa “Ur-guru” zarządzania i porównał go do Ralpha Waldo Emersona, Henry’ego Davida Thoreau, Walta Whitmana i H.L. Menckena.

The Economist[1] nadał mu etykietkę “Uberguru” – a Business Week, rozwodząc się nad jego “niekonwencjonalnymi poglądami”, nazwał go “najlepszym przyjacielem i największą zmorą biznesu”.

Guru zarządzania Warren Bennis powiedział dziennikarzowi: „Jeśli uznamy, że Peter Drucker wynalazł nowoczesne zarządzanie, Tom Peters przerobił je z czarno-białego na kolorowe”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]