Tom Petty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom Petty
Ilustracja
Imię i nazwisko Thomas Earl Petty
Data i miejsce urodzenia 20 października 1950
Gainesville
Gatunki rock
new wave
punk rock
southern rock
Aktywność od 1973
Wydawnictwo Shelter, Backstreet, MCA, Warner Bros., American
Powiązania Tom Petty & the Heartbreakers
Traveling Wilburys
Bob Dylan
Stevie Nicks
Mudcrutch
Instrument
Rickenbacker 660/12
Rickenbacker 360/12
Vox Mark III
Strona internetowa

Thomas Earl „Tom” Petty (ur. 20 października 1950 w Gainesville) – amerykański muzyk southernrockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych lat 80. XX wieku. W swojej twórczości przerzucał pomost pomiędzy rdzennie amerykańskim folk rockiem (zwłaszcza spod znaku Grateful Dead, Boba Dylana i The Byrds) a wchodzącym na scenę stylem new wave.

Tom Petty znany jest z występów w grupie Tom Petty and the Heartbreakers, supergrupie Traveling Wilburys oraz kariery solowej.

Życiorys[edytuj]

Tom Petty urodził i wychowywał się na Florydzie, od młodości zainteresowany był muzyką rockową. Szczególnie bliska była mu muzyka folk rockowa i południowego rocka. Największy wpływ na niego wywierali Bob Dylan oraz popularna w latach 60. grupa The Byrds. Gdy Petty zaczął uczyć się gry na gitarze i śpiewać, za wzór wziął sobie brzmienie Davida Crosby’ego. Po pewnym czasie niemal wiernie naśladował brzmienie jego głosu i gitary. Choć później wypracował bardziej osobisty charakter muzyczny, wpływy tamtej muzyki były łatwo zauważalne.

W połowie lat 60. porzucił naukę, nie ukończywszy szkoły średniej, by poświęcić się karierze muzyka rockowego. Jej początki nie były zbyt zachęcające, lecz z czasem artysta wyrobił sobie markę i podpisał kontrakt płytowy z firmą fonograficzną. W tym samym czasie związał się z muzykami tworzącymi grupę The Heartbreakers. Grupa pod nazwą Tom Petty and the Heartbreakers przejęła kontrakt solisty i w 1976 wydała swój pierwszy album. Choć muzyka przez nią grana powstawała wysiłkiem zespołowym, przez wielu uważana jest za niemal solowe przedsięwzięcia jej lidera, a sam Tom Petty, mimo że wydał jedynie dwa własne albumy, za solowego artystę.

W 1986 i 1987 grupa Toma Petty'ego koncertowała wspólnie z Bobem Dylanem. Obaj artyści nawiązali przyjaźń, która zaowocowała przedsięwzięciem muzycznym, którym była supergrupa folkrockowa Traveling Wilburys. Muzyka Toma Petty'ego straciła na popularności w latach 90. XX wieku, a sam artysta pozostawał mało aktywny. Powrotem na estrady był interesujący ze względu na przesłanie, nagrany z grupa The Heartbreakers, album The Last DJ, który spotkał się z mieszanym przyjęciem. W 2002 Tom Petty wraz ze swą grupą the Hearthbreakers został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2006 na rynku ukazał się kolejny, już trzeci solowy album Petty'ego zatytułowany Highway Companion. Album nagrany został przy współpracy z Jeffem Lynne'em z Electric Light Orchestra (Petty współpracował z nim w Traveling Wilburys, a także na albumach Full Moon Fever oraz Into the Great Wide Open) oraz gitarzysty Heartbreakers, Mike’a Campbella. Jeden z utworów, pochodzący z Highway Companion zatytułowany „Square One”, znalazł się wcześniej na ścieżce dźwiękowej do filmu „Elisabethtown”.

Oprócz albumów solowych Petty skomponował utwory do filmu Ta jedyna. Jego piosenki znalazły się także w takich filmach jak Mr. Deeds – milioner z przypadku (piosenka „You Don't Know How It Feels”), Dziękuję, Zoe (piosenka „Breakdown”) czy Milczenie owiec („American Girl”), z kolei utwór „Running Down a Dream” zagościł w ścieżce dźwiękowej do gry Grand Theft Auto: San Andreas, utwór można usłyszeć w radiu K-DST.

W 2007 roku Tom Petty przywrócił do życia swój zespół z młodości zwany Mudcrutch, a w 2008 roku na rynku ukazał się debiutancki album grupy pod takim samym tytułem. Był to zespół, który swe korzenie bierze jeszcze przed erą the Heartbreakers w 1970 roku. Z powodu decyzji wytwórni został rozwiązany w 1975 roku, a na jego zgliszczach powstał zespół the Heartbreakers. W skład Mudcrutch wchodzą: Tom Petty (gitara basowa), Mike Cambell (gitara prowadząca, rytmiczna), Benmont Tench (klawisze), Tom Leadon (gitara prowadząca, rytmiczna), Randall Marsh (perkusja).

W czerwcu 2010 roku wydany został kolejny już w dorobku the Heartbreakers album studyjny zatytułowany Mojo. Przedstawia on zespół w niecodziennym bluesowym wydaniu czego doskonałym przykładem jest np. utwór Jefferson Jericho Blues. 1 czerwca zespół rozpoczął trasę koncertową Mojo Tour 2010 po Ameryce Północnej występem w Red Rocks Amphitheatre w Denver stan Kolorado.

Skład zespołu Tom Petty and The Heartbreakers[edytuj]

Aktualni członkowie[edytuj]

Byli członkowie[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Tom Petty And The Heartbreakers[edytuj]

1976 Tom Petty & The Heartbreakers
1978 You're Gonna Get It
1979 Damn The Torpedoes
1981 Hard Promises
1982 Long After Dark
1985 Southern Accents
1986 Pack Up The Plantation: Live!
1987 Let Me Up (I've Had Enough)
1991 Into The Great Wide Open
1993 Greatest Hits
1995 “Playback”
1996 Songs And Music From The Motion Picture “She's The One”
1999 Echo
2000 Anthology: Through The Years
2002 The Last DJ
2007 Runnin' Down A Dream: Tom Petty and the Heartbreakers A Film by Peter Bogdanovich
2010 Mojo

Solowa[edytuj]

Inne[edytuj]

Filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. Sound City (2013) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2017-02-04].

Linki zewnętrzne[edytuj]