Tom Simpson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tom Simpson
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1937
Haswell

Data i miejsce śmierci

13 lipca 1967
Mont Ventoux

Obywatelstwo

brytyjskie

Kariera seniorska
Lata Drużyna
1959–1967 Peugeot-BP
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska olimpijskie
brąz Melbourne 1956 kolarstwo
(druż. na dochodzenie)
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym
złoto San Sebastián 1965 Start wspólny
Reprezentacja  Anglia
Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej
srebro Cardiff 1958 kolarstwo
(ind. na dochodzenie)

Thomas „Tom” Simpson (ur. 30 listopada 1937 w Haswell, zm. 13 lipca 1967 na Mont Ventoux, Francja) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego z 1965 roku. Zmarł podczas 13. etapu wyścigu Tour de France w 1967 roku.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]

Był członkiem brytyjskiej drużyny, która zdobyła brązowy medal w wyścigu drużynowym na dochodzenie na Igrzyskach Olimpijskich w 1956 roku. W 1958 roku zdobył srebrny medal w wyścigu na dochodzenie na igrzyskach Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej.

Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

W 1959 roku rozpoczął startować w wyścigach szosowych zawodowców. Był pierwszym Brytyjczykiem, który założył żółtą koszulkę lidera Tour de France (w 1962) oraz pierwszym Brytyjczykiem, który zdobył tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego (w 1965 w San Sebastián). Zwyciężał także w wyścigach klasycznych. Wygrał 3 z 5 „monumentów kolarstwa”: w 1961 roku wyścig Dookoła Flandrii, w 1964 Mediolan-San Remo oraz w 1965 Giro di Lombardia. Niedługo przed śmiercią wygrał również wyścig Paryż-Nicea oraz dwa etapy we Vuelcie w 1967 roku.

Pomnik na Mont Ventoux, miejsce upadku Toma Simpsona

Simpson zmarł tragicznie na zboczach Mont Ventoux podczas Tour de France w 1967 roku. W trakcie podjazdu na nasłoneczniony szczyt „Prowansalskiego Olbrzyma” spadł z roweru, po czym dzięki pomocy kibiców ponownie na niego wsiadł, aby zaraz potem stracić przytomność i ostatecznie upadł na jezdnię. Po nieudanej próbie resuscytacji kolarza przetransportowano helikopterem do szpitala w Awinionie, gdzie o 17.30 stwierdzono zgon. Jako przyczynę podano atak serca. Pięć dni później ogłoszono wyniki sekcji zwłok Simpsona, która wykazała, że w trakcie trwania etapu był on pod wpływem koktajlu amfetamino-alkoholowego (dopiero rok później zaczęto badać kolarzy pod kątem dopingu). W miejscu jego upadku stoi dziś pomnik, pod którym wielu kolarzy zostawia różne przedmioty (np. bidony, czapeczki kolarskie itp.).

Simpson jest zaliczany do najlepszych brytyjskich kolarzy szosowych wszech czasów. W 2001 roku został uznany przez magazyn Cycling Weekly za drugiego, po Chrisie Boardmanie, brytyjskiego kolarza XX wieku[1].

Jego bratankiem jest belgijski kolarz Matthew Gilmore.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cycling Weekly, wydanie z 22 grudnia 2001

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]