Tomasz Bartkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Karol Bartkiewcz
Data i miejsce urodzenia 4 września 1865
Miejska Górka
Pochodzenie polskie
Data i miejsce śmierci 25 marca 1931
Gdynia
Instrumenty organy
Gatunki muzyka poważna
Zawód kompozytor, organista

Tomasz Karol Bartkiewcz (ur. 4 września 1865 w Miejskiej Górce, zm. 25 marca 1931 w Gdyni) – polski kompozytor i organista, współzałożyciel wielkopolskiego Związku Kół Śpiewackich.

Początkowe wykształcenie muzyczne uzyskał w domu rodzinnym, następnie kształcił się u J. Figaszewskiego i Bolesława Dembińskiego w Poznaniu (dyrygentura, gra na organach). W 1884 został organistą i dyrygentem chóru kościelnego w Kościelcu koło Inowrocławia. W Pakości założył chór świecki i kościelny. W latach 1890-1897 był dyrygentem założonego przez siebie Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" w Kościanie; współpracował z tamtejszym proboszczem Józefem Surzyńskim, będącym także kompozytorem i dyrygentem chórów. W 1905 Bartkiewicz przeniósł się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie uczył muzyki w gimnazjum i własnej szkole muzycznej. Działał tam również jako organista, dyrygent chórów i orkiestr.

Doprowadził do wystawienia w Wielkopolsce siłami amatorskimi wielu wartościowych dzieł wokalno-instrumentalnych, m.in. utworów Moniuszki (Halka, Verbum nobile, III Litania Ostrobramska), Noskowskiego (Chata za wsią), Münchheimera (Powitanie słońca), Maszyńskiego, Żeleńskiego, Dembińskiego. Organizował koncerty symfoniczne i kościelne, wygłaszał odczyty, pisał artykuły muzyczne. Zorganizował wiele kół śpiewaczych, w 1892 współtworzył Związek Kół Śpiewackich na Wielkie Księstwo Poznańskie i był później jego dyrektorem artystycznym (od 1908). Organizował także kontakty z ruchem śpiewaczym spoza Wielkopolski, w 1914 w Poznaniu przewodniczył Zjazdowi Śpiewaczemu z udziałem ponad 3 tysięcy osób.

Komponował głównie utwory chóralne i chóralno-instrumentalne, zarówno dla potrzeb kościelnych, jak i świeckich. Niektóre kompozycje:

  • Msza pasterska[1] (z polskimi kolędami)
  • Hosanna (hymn na powitanie zmartwychwstałej Polski)
  • Sielanka[2] (suita ludowa)
  • Gloria in excelsis Deo (misterium Bożego Narodzenia)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. T.K. Bartkiewicz, Msza pasterska : tenor i bas, wyd. [1948], polona.pl [dostęp 2020-09-23].
  2. T.K. Bartkiewicz, Sielanka : Na tle melodji ludowych : na 2 gł. chór męski z towarzyszeniem orkiestry lub fortepianu, wyd. 1925, polona.pl [dostęp 2020-09-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Zakrzewska-Nikiporczyk, Tomasz Karol Bartkiewicz, w; Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, PWN ​ISBN 83-01-02722-3
  • Witold Jakóbczyk, Przetrwać nad Wartą 1815-1914, 55. część cyklu "Dzieje narodu i państwa polskiego", Warszawa 1989

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]