Tomasz Czyżewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Czyżewski
Ilustracja
Pseudonim Czyżo
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1964
Skarżysko-Kamienna
Instrumenty gitara elektryczna
Gatunki rock, jazz rock, blues, funky, soul
Zawód muzyk, gitarzysta, kompozytor
Powiązania IRA jako sideman (1992-1993) oraz USA Tour 1998. Artur Gadowski ( IRA ) solowy album 1998.

Tomasz Czyżewski (ur. 28 lipca 1964) – polski muzyk, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów (obecnie zamieszkały w Radomiu i Nowym Jorku).

W latach 1992–1993 koncertował jako sideman z zespołem IRA. Na przełomie 1997 i 1998 roku współpracował przy projekcie pierwszej solowej płyty wokalisty zespołu IRA Artura Gadowskiego oraz uczestniczył w nagraniach tej płyty w warszawskim studiu CCS. Jednym z utworów na tej płycie jest ich wspólna kompozycja Milion dróg (muz. Artur Gadowski i Tomasz Czyżewski).

Po nagraniu płyty do zespołu Gadowskiego dołączyła sekcja IRA, perkusista Wojtek Owczarek i basista Piotr Sujka. W maju 1998 Tomasz Czyżewski wraz z zespołem IRA wyjechał na trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych (Chicago, New York i New Jersey). Trasa ta była związana z wyjazdem za ocean Jurka Owsiaka z jego Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i programem TVP2 Kręcioła.

Jako członek zespołu Artura Gadowskiego uczestniczył w nagraniu teledysku do piosenki Na kredyt oraz zagrał na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1998. Zespół zagrał tam dwa utwory, które skomponował Marek Kościkiewicz- Szczęśliwego Nowego Jorku oraz Ona jest ze snu.