Tomasz Grochot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Grochot
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1974
Kraków
Instrumenty Perkusja
Gatunki Jazz

Tomasz Grochot (ur. 13 kwietnia 1974 w Krakowie) – polski perkusista i perkusjonista.

Muzyk niezależny o klasycznym wykształceniu (Akademia Muzyczna w Krakowie,- dyplom 1999 r.), lecz różnorodnych zainteresowaniach, skupionych głównie wokół jazzu i gatunków mu pokrewnych.

Pierwszy projekt Tomek Grochot Quintet to cykl autorskich kompozycji, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały na koncercie otwierającym sezon 2006 w Studiu S-5 Radia Kraków, który odbył się 7 stycznia 2006 r, i spotkał się z doskonałym odbiorem, zarówno wyjątkowo licznej publiczności, jak i krytyki[potrzebny przypis], udział wzięli obok Tomka Grochota znakomici artyści: Leszek Szczerbasaksofony, Robert Kubiszynkontrabas, Dominik Waniafortepian, piano Rhodesa oraz Tomasz Kukurbawokal, altówka[1].

W lipcu 2008 r. został nagrany pierwszy autorski album Tomek Grochot Quintet feat Eddie Henderson – My Stories, wydany w 2010 r. z udziałem światowej sławy legendy jazzu, trębacza Eddiego Hendersona oraz znakomitych polskich muzyków: Adama Pierończyka na saksofonach, Dominika Wani na fortepianie i piano Rhodesa oraz Roberta Kubiszyna na kontrabasie. Na perkusji i okarynie autor wszystkich kompozycji Tomasz Grochot. Album prezentuje 10 utworów. Z tym programem zespół koncertował i koncertuje na wielu ważnych festiwalach Jazzowych zarówno w kraju, jak i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Białorusi, na Ukrainie, a tournee po USA zaowocowało nagraniami na kolejną autorską płytę z udziałem Eddiego Hendersona.

Tomek Grochot aktualnie współpracuje lub współpracował z:

 • Januszem Muniakiem
 • Jarosławem Śmietaną (m.in. nagranie albumu "Vis a Vis" z udziałem Nippy'ego Noyi). koncerty w Polsce, oraz trasa koncertowa po Meksyku.
 • Leszek Kułakowski Quintet z programem z płyt "Black and Blue" oraz "Interwały", koncerty w wielu miastach Polski.
 • Nigelem Kennedym i zespołem Kroke – album East Meets East. Trasy koncertowe po największych salach koncertowych w Polsce i wielu krajach Europy
 • Kroke, od chwili nagrania albumu Quartet – Live at home w 2004 r. koncertował w Polsce i wielu krajach europejskich
 • Edytą Geppert (od 2005 r.), z którą nagrał wraz z Krzysztofem Herdzinem i Kroke płytę Śpiewam życie (złota płyta w 2010 r.) koncerty w Polsce i na Węgrzech.
 • Zespołem Laboratorium (brał udział w reaktywacji grupy w 2008 r.,) koncerty w Polsce m.in. na słynnym festiwalu Jazz Jamboree.
 • Zespołem Wojciech Groborz Trio, koncerty w Polsce.
 • Kwartet typu Quartet z Karolem White'em i Marianem Pawlikiem, koncerty w Polsce.
 • Zespołem Little Egoists Marka Stryszowskiego, m.in. koncerty w Ronnie Scott's Club w Londynie czy Brixton Telegraph oraz na Ukrainie.
 • Zespołem Seb Bernatowicz Trio m.in. festiwal Jazz Bez na Ukrainie
 • Zespołem De Profundis w projekcie Droga Krzyżowa – Muzyczne Obrazy i Impresje z udziałem Jana Nowickiego, koncerty w Polsce i na Ukrainie.
 • Zespołem Galicja i Lidią Jazgar nagrane płyty: Oczekiwanie, Za oknem zamieć, Czasem, Czas prezentów, Obok snów, Wiał wiatr, koncerty w Polsce.

Brał także udział w projektach:

 • Nigela Kennedy'ego z programem poświęconym Jimiemu Hendrixowi z udziałem Jarka Śmietany, trasa koncertowa po Europie m.in. w paryskim Theatre Des Champs-Elysees.
 • Nigela Kennedy'ego z programem z płyty A Very Nice Album, koncerty w Europie, m.in. w Filharmonii w Istanbule
 • Howarda Levy'ego z programem z płyty Tonight And Tomorrow.

Jako lider

 • Tomek Grochot Quintet nagrane płyty " My Stories", oraz " In America".
 • Tomek Grochot Electric Machine – zespół został założony w 2011 r. i od tego czasu koncertował i koncertuje w Polsce, w Niemczech, Czechach, czy na Ukrainie. Aktualnie pracuje nad wydaniem autorskiej płyty z tym zespołem.

W 2011 r. podczas tournee po USA zespół Tomek Grochot Quintet nagrał w chicagowskim studio materiał na kolejną autorską płytę "In America", która ukazała się w 2016 r. Na płycie obok lidera na perkusji i kalimbie zagrali: Eddie Henderson na trąbce, Rob Denty na saksofonach sopranowym i tenorowym, Dominik Wania na fortepianie i Krzysztof Pabian na kontrabasie. Album prezentuje 7 utworów. Polska premiera płyty odbyła się w 2017 r. na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, a krakowska w studiu im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków.

Jako muzyk sesyjny

Koncertował i koncertuje z najwybitniejszymi postaciami polskiej sceny jazzowej, takimi jak: Janusz Muniak, Leszek Kułakowski, Jarosław Śmietana, Andrzej Cudzich, Piotr Wojtasik, Wojciech Karolak, Jan Jarczyk, Wojciech Groborz, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Marek Raduli, Janusz Grzywacz, Krzysztof Ścierański, Krzysztof Herdzin, Maciej Sikała,

a także z uznanymi muzykami swojego pokolenia; Adamem Kowalewskim, Tomaszem Grzegorskim, Jerzym Małkiem, Dominikiem Wanią, Michałem Barańskim i wieloma innymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Więcej o tym wydarzeniu można znaleźć na stronach internetowych Radia Kraków w archiwum koncertowym: http://www.radiokrakow.pl/www/home.nsf/ID/PSOK-6KU7RN