Tomasz Gruszecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Gruszecki
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1945
Lublin
Minister przekształceń własnościowych
Okres od 1991
do 1992
Poprzednik Janusz Lewandowski
Następca Janusz Lewandowski

Tomasz Michał Gruszecki (ur. 22 listopada 1945 w Warszawie) – polski ekonomista i menedżer, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Ministerstwa Przekształceń Własnościowych w rządzie Jana Olszewskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Obronił doktorat z zakresu zarządzania, w 1996 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych (na Wydziale Zarządzania UW na podstawie pracy Przedsiębiorca w teorii ekonomii). Do 1989 pracował w instytucjach PAN, od 1987 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jest profesorem Instytutu Ekonomii i Zarządzania KUL oraz profesorem Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Pracował również m.in. w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego. W 2015 otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Od 1981 pełnił funkcję eksperta ds. ekonomicznych Komisji Krajowej „Solidarności”. W 1989 został doradcą ministra finansów Leszka Balcerowicza, zajmował się problematyką koncepcji ustrojowej i legislacyjnej Skarbu Państwa. W grudniu 1991 Jan Olszewski powierzył mu obowiązki kierownika Ministerstwa Przekształceń Własnościowych, sprawował ten urząd do lipca 1992.

Był członkiem rad nadzorczych m.in. Centrum Bankowo-Finansowego S.A., Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., Banku Gospodarstwa Krajowego oraz członkiem rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W 2007 został powołany na funkcję przewodniczącego rady nadzorczej PZU S.A.

Opublikował kilkadziesiąt prac dotyczących własności sektora państwowego i teorii własności przedsiębiorstw.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]