Tomasz I d'Autremencourt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz I d'Autremencourt
baron Salony
Okres od 1205
do 1210
Następca Tomasz II d'Autremencourt
Dane biograficzne
Data śmierci 1210
Dzieci Tomasz II d'Autremencourt

Tomasz I d'Autremencourt (zm. 1210) – francuski baron Salony w latach 1205-1210.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był lennikiem Bonifacego z Montferratu, króla Tessaloniki, który podbił południową Grecję w wyniku następstw IV krucjaty. Tomasz otrzymał Salonę wraz z tytułem barona. Wybudował tam zamek na bazie fortyfikacji starożytnego akropolu. Twierdza ta istnieje do dziś i jest jednym z najlepiej zachowanych świadectw obecności łacinników w Grecji. Nazwa „Salona” która do dzisiaj funkcjonuje w codziennym użyciu mieszkańców regionu, mimo urzędowego nadania miastu nazwy antycznej Amfissy, pochodzi prawdopodobnie od Królestwa Tessaloniki. Tomasz I szybko rozciągnął swoje władztwo na pobliski port w Galaxidi. W okolicach 1210 roku Salona tymczasowo znalazła się pod panowaniem despoty Epiru, Michała I Angelosa. Jego następcą był Tomasz II d'Autremencourt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jean Longnon, Les Autremencourt, seigneurs de Salona en Grèce (1204-1311), "Bulletin de la Société historique de Haute-Picardie" 15 (1937), s. 15–48.
  • William Miller, The Latins in the Levant, a History of Frankish Greece (1204–1566), New York: E.P. Dutton and Company 1908.