Tomasz Konfederak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Konfederak
Pseudonim Konfi
Zawód dziennikarz, gitarzysta, producent muzyczny, kompozytor, manager
Strona internetowa

Tomasz Konfederak (pseudonim Konfi) – polski muzyk i dziennikarz muzyczny, gitarzysta, kompozytor, producent i manager, który ogólnopolską popularność zdobył jako lider zespołu popowego Ha-Dwa-O!.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1996–2001 pracował jako dziennikarz muzyczny w wydawnictwie należącym do gitarzysty zespołu Niebiesko-Czarni Janusza Popławskiego, Professional Music Press (wydawca pism o charakterze branżowym: „Gitara i Bas”, „Świat gitary klasycznej i akustycznej”, „Gazeta Muzyczna”), na stanowisku Szefa Działu Fonograficznego i Redaktora. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Nauk Społecznych, a następnie Podyplomowego Studium Dziennikarstwa.

W 1999 roku wraz z Moniką Wierzbicką, aktorką Teatru „Syrena” w Warszawie, założył duet Ha-Dwa-O!, którego przez lata był liderem. Wraz z klawiszowcem, realizatorem dźwięku i producentem Bartkiem Wielgoszem (w późniejszym czasie związany z zespołem Kombii), napisał takie przeboje jak: „Zatrzymaj mnie, „Magia Światv, „Sen o samotności”, „Tylko bądź”, „Cud” i „Popatrz na mnie”. W rezultacie duet wydał cztery płyty długogrające dla firmy Sony Music Entertainment Poland.

W czasie aktywności scenicznej wraz z poetą Krzysztofem Cezarym Buszmanem oraz Bartkiem Wielgoszem, napisał piosenkę „Serce sercu” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Utwór ukazał się na okolicznościowym singlu Fundacji Jurka Owsiaka. W nagraniu piosenki wzięli gościnnie udział: Artur Gadowski, Małgorzata Ostrowska, Tomasz Lipnicki, Ich Troje, Jarosław Janiszewski, gitarzysta Piotr Łukaszewski oraz basista Patryk Stachura.

Aranżował i wyprodukował piosenkę „Kiedy lato wraca” z repertuaru Andrzeja Rybińskiego (wokalista z tym utworem wystąpił w opolskich „Premierach” w 2002 roku), a także remix piosenki „Zostawiłeś” z repertuaru Fiolki Najdenowicz.

W roku 2005 był merytorycznym współtwórcą Magazynu Muzyków „TopGuitar”, przez kolejnych siedem lat piastując w nim stanowisko zastępcy redaktora naczelnego i szefa działu polskiego. Prowadził także dział recenzji w magazynie „TopDrummer”.

Współpracował z wokalistką o pseudonimie Soiree oraz z wokalistą Sławkiem Bieńkiem. W 2011 roku zachęcił wokalistkę Ha-Dwa-O! Weronikę Korthals do nagrania płyty etno-popowej Velevetka, w której połączono ludową muzykę kaszubską z elementami muzyki popowej[1].

W 2012 roku został managerem ds. artystycznych w gdańskiej Strefie Kibica UEFA Euro 2012. W 2013 roku rozpoczął współpracę z firmą New Line Music, której właścicielem jest wieloletni manager zespołu Ha-Dwa-O!, Przemysław Kuśmierski. Pełniąc rolę dyrektora artystyczno-repertuarowego wypromował zespół Kreuzberg, doprowadzając do wydania ich debiutanckiej płyty „Papierowy król”.

Wraz z Adamem Drywą założył Konfederak Management w gdyńskim „Rainbow Studio”, gdzie rozpoczął pracę nad drugim albumem wokalisty Piotra Salaty (wyd. Universal Music Polska), a także debiutanckim albumem wokalistki i gitarzystki Kasi Popowskiej.

Od 2012 roku jest współpracownikiem life-stylowego magazynu „Dolce Vita”, w którym odpowiada za dział muzyczny, obejmujący wywiady z gwiazdami i aktualności płytowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. VELEVETKA - VERA KORTHALS (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-07-10].