Tomasz Momot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Momot
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1978
Hrubieszów
Instrumenty fortepian, instrumenty klawiszowe, organy hammonda
Gatunki jazz, muzyka rozrywkowa
Zawód pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, pracownik naukowo-dydaktyczny, producent muzyczny
Zespoły
Tomasz Momot Orkiestra
Strona internetowa

Tomasz Momot (ur. 2 marca 1978 w Hrubieszowie) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, pracownik naukowo-dydaktyczny oraz producent muzyczny[1].

Tomasz Momot współpracował m.in. z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Justyna Steczkowska, Artur Gadowski, Małgorzata Ostrowska, Mieczysław Szcześniak, Krystyna Prońko, Kayah, Halina Frąckowiak, Piotr Cugowski, IRA, Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, Sławek Uniatowski, In-Grid, Paweł Kukiz, Urszula, Krzysztof Cugowski, Kashmir, Cate likes Candy, Smokey Band, Tomasz Korpanty, Zbigniew Wodecki, Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki, Polskie Radio Lublin, Polskie Radio Trójka, Orkiestra Polskiego Radia, Royal Academy of Music in London[2].

Prowadzi własny big-band – „Tomasz Momot Orkiestra”, złożony z polskich muzyków sesyjnych, z którym stale koncertuje i nagrywa.

Od 2002 roku Tomasz Momot jest na stałe zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie[3].

Tomasz Momot ma w dorobku kilkanaście płyt CD nagranych z własną orkiestrą oraz z wybitnymi artystami polskiej estrady jako producent muzyczny, dyrygent, aranżer, kompozytor oraz instrumentalista (fortepian, instrumenty klawiszowe).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Momot urodził się 2 marca 1978 roku w Hrubieszowie. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę w Państwowym Ognisku Muzycznym w Hrubieszowie odkrywając wrodzoną umiejętność rozpoznawania bezwzględnej wysokości dźwięku na podstawie percepcji sensorycznej, czyli słuch absolutny[4].

W roku 1991 rozpoczął edukację w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie. W 1997 roku ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia z wynikiem bardzo dobrym[5].

W roku 1998 rozpoczął studia wyższe na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji – aranżacji prof. Andrzeja Zubka. W 2002 roku ukończył studia magisterskie z wynikiem bardzo dobrym.

W 2013 roku otworzył przewód doktorski na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. W 2014 roku przewód doktorski został uwieńczony uzyskaniem stopnia naukowego doktora sztuk muzycznych.

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Działalność artystyczną rozpoczął trasą koncertową z zespołem Smokey Band. Współpracował wtedy w charakterze aranżera i pianisty wraz z Justyną Steczkowską, Anną Mikoś (Brathanki), oraz z Orkiestrą Polskiego Radia.

W 2002 roku Tomasz Momot rozpoczął współpracę w charakterze aranżera i pianisty z big-bandem Royal Academy of Music w Londynie. W tym okresie zagrał ponad 60 koncertów na terenie Wielkiej Brytanii. Udział w festiwalu big-bandów Ellingtonowskich zaowocował propozycją wyjazdu na stypendium do Royal Academy of Music w Londynie.

W 2002 roku aranżacje big-bandowe jego autorstwa wykonywane były na „Estradzie Studenckiej”. W tym czasie wraz z big-bandem Akademii Muzycznej w Katowicach uczestniczył koncertach z cyklu „Zielono mi” wraz z solistami: Wandą Kwietniewską, Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem oraz Zbigniewem Wodeckim. W tym samym roku otrzymał propozycję pracy w charakterze wykładowcy na nowo powstałym kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W listopadzie 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Form Twórczych „Fulltura” przygotował, skomponował, oraz poprowadził jako kierownik muzyczny koncert „Oratorium o Bożym Narodzeniu”, który odbył się 21 grudnia 2003 roku w sali kongresowej w Warszawie. W koncercie tym udział wzięli m.in: Justyna Steczkowska, Małgorzata Ostrowska, Paweł Kukiz, Mieczysław Szcześniak, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej (kier. J. Lewtak), muzycy Teatru Narodowego oraz sekcja dęta i sekcja rytmiczna składająca się z polskich muzyków jazzowych[6].

W następnych latach współpracował w charakterze kompozytora i aranżera w wielu zespołach muzycznych komponując i aranżując utwory dla polskich gwiazd sceny rozrywkowej. Praca z tymi artystami przyniosła liczne koncerty, na których występował w charakterze pianisty, solo, bądź w zespołach wyżej wymienionych osób.

Od stycznia 2004 roku współpracował w roli pianisty, kompozytora i aranżera z Justyną Steczkowską (płyta Alkimja). Chęć dalszej współpracy w związku z pisaniem aranżacji na chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej wyrazili: dyrektor ds. Promocji Filharmonii Narodowej – Jerzy Noworol, a także kierownik Kameralnej Orkiestry Filharmonii Narodowej – Jan Lewtak.

W 2005 roku rozpoczął współpracę w charakterze kompozytora – aranżera, pianisty z Krystyną Prońko. Owocem pracy z Krystyną Prońko była płyta „Jestem po prostu” wydana w 2006 roku oraz wydanie singla „Wymyśliłam Cię”[7].

Z inicjatywy Tomasza Momota w 2006 roku powstał big-band Wydziału Artystycznego UMCS, w którym pełnił rolę dyrygenta, aranżera i kierownika muzycznego. Rezultatem pracy z zespołem była płyta „21 powodów istnienia Big bandu” wydana przez Uniwersytet Mari Curie-Skłodowskiej[8].

W 2007 roku wraz z grupą Kashmir był jednym z finalistów konkursu „Top Trendy” w Sopocie. W tym samym roku był nominowany przez słuchaczy Radia WAWA do nagrody „Złote Dzioby” w kategorii Muzyczne Odkrycie Roku[9]. W 2009 roku objął kierownictwo artystyczne oraz stworzył aranżacje muzyczne dla musicalu „Pieśń z Pieśni” do libretta Jana Kondraka i muzyki Zbigniewa Łapińskiego[10].

W 2010 roku została wydana debiutancka płyta zespołu Cate Likes Candy, w której wziął udział w charakterze aranżera oraz instrumentalisty[11].

W roku 2011 otrzymał nominację do nagrody Miasta Lublin za całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury i sztuki[12]. Od tego roku cyklicznie przygotowuje aranżacje oraz orkiestrę do gali finałowej „Tańca z Vipami” w Lublinie[13].

W 2012 roku rozpoczął współpracę z Arturem Gadowskim (IRA) realizując różnorodne projekty muzyczne m.in.: opracowanie utworów z repertuaru Klary Jędrzejewskiej na kwintet smyczkowy i sekcję rytmiczną, gdzie pełnił rolę aranżera i kierownika artystycznego zespołu[14].

Rok 2013 został uwieńczony przygotowaniem orkiestry oraz aranżacji na „Sylwestrową Noc Przebojów” w Lublinie z udziałem polskich artystów: Kayah, Kasi Cerekwickiej, Kuby Badacha, Sławka Uniatowskiego[15].

Od wielu lat przygotowuje oprawy muzyczne w charakterze dyrygenta i aranżera dla prestiżowych festiwali oraz imprez muzycznych i kulturalnych[16].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Oficjalna strona Tomasza Momota. [dostęp 2014-02-28].
 2. Funpage - Facebook. [dostęp 2014-02-28].
 3. Profil Pracownika UMCS. [dostęp 2014-02-28].
 4. Słuch absolutny. [dostęp 2014-02-28].
 5. Absolwenci OSM w Lublinie. [dostęp 2014-02-28].
 6. Zapis koncertu na YouTube. [dostęp 2014-02-28].
 7. Krystyna Prońko. [dostęp 2014-02-28].
 8. Big-Band UMCS. [dostęp 2014-02-28].
 9. Kashmir. [dostęp 2014-02-28].
 10. Pieśń z Pieśni. [dostęp 2014-02-28].
 11. CLC. [dostęp 2014-02-28].
 12. Gala Kultury. [dostęp 2014-02-28].
 13. Taniec z Vipami. [dostęp 2014-02-28].
 14. Polskie Radio Trójka. [dostęp 2014-02-28].
 15. Sylwestrowa Noc Przebojów. [dostęp 2014-02-28].
 16. MK Momot & Kuligowski Orkiestra. [dostęp 2014-02-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]