Tomasz Szubrycht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomasz Szubrycht
Data i miejsce urodzenia 1 października 1963
Gdynia
Zawód, zajęcie wojskowy, naukowiec
Tytuł naukowy profesor dr hab.
Alma Mater Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej
Akademia Marynarki Wojennej
Uczelnia Akademia Marynarki Wojennej
Stanowisko rektor-komendant 2015 Akademia Marynarki Wojennej
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Morski Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”

Tomasz Ryszard Szubrycht (ur. 1 października 1963 r. w Gdyni) – wojskowy i naukowiec w specjalności bezpieczeństwo międzynarodowe i obronność państwa[1], jeden z czołowych współczesnych polskich specjalistów z zakresu strategii sił morskich. Kontradmirał Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Służba wojskowa i praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia wyższe w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni w 1987 z pierwszą lokatą. W tym roku rozpoczął służbę w Grupie Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów. W 1990 został zastępcą dowódcy okrętu ds. rozpoznawczych na ORP Hydrograf a w 1996 dowódcą tego okrętu. W 1999 ORP Hydrograf pod jego dowództwem uzyskał tytuł najlepszego okrętu MW RP. Ukończył z wyróżnieniem zarówno Naval Amphibious School w San Diego jak i studia podyplomowe w Naval War College w Newport (Rhode Island). W 2002 jeszcze jako dowódca okrętu obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Od grudnia tego roku objął stanowisko adiunkta w AMW, a w 2005 r. funkcję kierownika Ośrodka Analiz Decyzyjnych i Działań Morskich na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich AMW. W 2009 na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej obronił rozprawę habilitacyjną pt. ‘’Zrównoważenie sił morskich w polityce morskiej europejskich państw NATO”[2].

W 2012 został dziekanem Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich. W tym czasie wydział uzyskał między innymi uprawnienia habilitacyjne oraz rozpoczęto Wojskowe Szkolenie Studentów Cywilnych[3].

W 2013 uzyskał tytuł naukowy profesora.

23 stycznia 2015 został powołany na stanowisko Rektora-Komendanta AMW. Pod jego kierownictwem postępuje umiędzynarodowienie uczelni, zwiększono wymianę międzynarodową studentów i nauczycieli, w tym na kierunkach wojskowych znalazły się zwarte grupy studentów z Kataru, Kuwejtu i od 2016 Arabii Saudyjskiej.

Jest twórcą i redaktorem naczelnym "Rocznika Bezpieczeństwa Morskiego". Aktywnie współpracuje z Ligą Morską i Rzeczną, Polskim Towarzystwem Nautologicznym oraz stowarzyszeniem Rada Budowy Okrętów.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia, 30 października 2018 został odznaczony Morskim Krzyżem Zasługi[4].

W dniu 29 listopada 2018 został mianowany na stopień kontradmirała[5].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Szubrycht, Zrównoważenie sił morskich w polityce morskiej europejskich państw NATO, Warszawa 2008.
  • Tomasz Szubrycht, Bezpieczeństwo morskie państwa. Zarys problemu, Gdynia 2011.
  • Tomasz Szubrycht, Strategie, doktryny morskie. Zarys problematyki, Gdynia 2013, ss. 380, ​ISBN 978-83-937052-0-7​.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]