Tomcio Paluch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejażdżka Tomcia Palucha na motylu

Tomcio Paluch – fikcyjna postać z folkloru europejskiego, szczególnie z folkloru Wysp Brytyjskich, gdzie jest określana jako Tom Thumb. W Polsce niekiedy tłumaczy się jego przezwisko jako Paluszek.

W 1621 roku została opublikowana The History of Tom Thumb w języku angielskim. Tomcio jest nie większy niż kciuk ojca, a jego przygody obejmują połknięcie przez krowę, spotkania z olbrzymami i inne zdarzenia. Ostatecznie staje się w utworze ulubieńcem króla Artura. Istniały też wcześniejsze aluzje do tej postaci występujące w różnych publikacjach literackich XVI wieku, takich The Discoverie of Witchcraft (1584) autorstwa Reginalda Scota, gdzie Tomcio jest wymieniany jako jedna z nadprzyrodzonych istot mających straszyć dzieci.

Henry Fielding poświęcił mu swoje sztuki Tom Thumb (1730) oraz Tragedy of Tragedies; or, The Life and Death of Tom Thumb (1731).

W XVIII wieku, kiedy zaczęto masowo publikować książki dla dzieci, legendy o Tomciu Paluchu często modyfikowano, tak by historia Tomcia Palucha nabrała charakter moralizujący.

Tomcio Paluch jest bohaterem baśni Paluszek (fr. Le petit Pouce) autorstwa Charles'a Perraulta wydanej w zbiorze Bajki Babci Gąski (Contes de ma Mère l'Oye) w 1697 roku.

Tomcio Paluch pojawia się także w dwóch baśniach braci Grimm, z których obie zostały opublikowane w 1812 roku w zbiorze Baśni, w tomie pierwszym. Jedna nosi tytuł Paluszek (niem. Daumling), a druga Przygody Paluszka (Daumerlings Wanderschaft).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Erkenek – postać z tureckiego folkloru ludowego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Zdzisław Makowiecki, Słownik postaci literackich. Literatura powszechna, Warszawa: Świat Książki, 2004, ISBN 83-7391-401-3, OCLC 749426446.
  • Wilhelm i Jakub Grimm, Baśnie, Nasza Księgarnia, Warszawa 1990, ISBN 83-10-09173-7