Tomek u źródeł Amazonki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomek u źródeł Amazonki
Autor Alfred Szklarski
Typ utworu przygodowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1967
Wydawca Wydawnictwo Śląsk

Tomek u źródeł Amazonki – siódmy tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1967 roku[1], a później wielokrotnie wznawiany.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze rozdziały opisują pogoń Smugi za mordercami Johna Nixona, kierownika plantacji kauczukowca. Smuga, znad Rio Putumayo, rusza w pościg do Peru, gdzie znika bez śladu.

W poszukiwaniu Smugi do Brazylii przyjeżdżają, na wezwanie Zbyszka i Nataszy, Tomek Wilmowski, jego żona Sally i kapitan Tadeusz Nowicki. Wspólnie wyruszają w górę rzeki, razem z przewodnikiem, którego Smuga odprawił od siebie. Po wielu problemach grupa poszukiwawcza kierowana przez Tomka odnajduje przyjaciela, który został uwięziony przez buntowniczych Indian z plemienia Kampów w zaginionym inkaskim mieście. Niestety, ekipa ratunkowa sama zostaje schwytana przez Kampów i dopiero akcja Smugi umożliwia im ucieczkę. Sam Smuga musi zostać jako więzień-wódz Indian, szykujących się do powstania. Na ochotnika do pomocy zostaje z nim kapitan Nowicki.

Tomek u źródeł Amazonki trochę różni się od pozostałych tomów. Jest najbardziej brutalny, ginie w nim najwięcej ludzi , bo łącznie aż 7 określonych (John Nixon, Mateo, Kampa, żona Kampy, Cabral, Jose, Kapłan Kampów) i sporo nieokreślonych. Jako jedyna także nie ma zdecydowanego zakończenia i stanowi zamkniętą całość dopiero razem z następnym tomem Tomek w Gran Chaco.

Spis rozdziałów[edytuj | edytuj kod]

 1. Napad o świcie
 2. Pedro Alvarez atakuje!
 3. Na tropie zdrady
 4. Spotkanie z Indianami Tikuna
 5. Na Rio Putamayo
 6. Łowcy głów
 7. Tchnienie śmierci
 8. Upiorny las
 9. Tomek przybywa do Brazylii
 10. Na Amazonce
 11. Spotkanie z przyjaciółmi
 12. Nocna wyprawa
 13. Dramatyczna walka
 14. W obozie zbieraczy kauczuku
 15. Polacy w Brazylii
 16. Cubeo-"ludzie, których nie ma"
 17. Pożegnalna uczta
 18. Kraj złota i słońca
 19. Umierający Kampa
 20. Droga do ruin miasta
 21. Gniew bogów
 22. Krwawa ofiara
 23. Ucieczka

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Dla fanów cyklu książek, na bieżąco śledzących losy bohaterów, dużym problemem mógł być fakt, że kontynuacja książki, powieść Tomek w Gran Chaco, została wydana dopiero w dwadzieścia lat po niniejszej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Szklarski Alfred. Encyklopedia PWN.