Tomopisthes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tomopisthes
Simon, 1884
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

motaczowate

Podrodzina

Amaurobioidinae

Plemię

Gayennini

Rodzaj

Tomopisthes

Typ nomenklatoryczny

Tomopisthes immanis Simon, 1884

Synonimy
  • Heterommides Strand, 1912

Tomopisthesrodzaj pająków z rodziny motaczowatych.

Rodzaj ten opisany został w 1884 roku przez E. Simona, który gatunkiem typowym wyznaczył Tomopisthes immanis (synonim T. horrenda)[1][2].

Pająki te mają ciała ubarwione kryptycznie: ciemne z szarawymi i brązowymi łatkami, co maskuje je na korze drzew i porostach. Szczękoczułki mają z 3 ząbkami na przedniej i 2 na tylnej krawędzi. Nogogłaszczki samca z krótkim i grubym embolusem, rozciągającym się od nasieniowodu po apofizę medialną trójkątnym elementem zesklerotyzowanym oraz wyposażone w konduktor pierwotny. Szeroko oddzielony błoniastym paskiem od przedniej krawędzi tegulum konduktor wtórny ma na wierzchołku części przednio-bocznej regularnie rozmieszczone, skierowane w tył grube ząbki. U samicy duża kieszeń przednia epigyne zajmuje prawie całe pole środkowe i sięga prawie do przedniego brzegu bruzdy epigastralnej[1].

Motaczowate te zasiedlają lasy południowego Chile i Argentyny[1][2].

Należy tu 5 opisanych gatunków[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Martín J. Ramírez. The spider subfamily Amaurobioidinae (Araneae, Anyphaenidae): a phylogenetic revision at the generic level. „Bulletin of the AMNH”. 277, 2003. 
  2. a b c Norman I. Platnick: Tomopisthes. [w:] World Spider Catalog Version 16.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2016-10-20].