Tony Hawk’s (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tony Hawk's (seria))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tony Hawk's Pro Skater
Producenci Neversoft
Wydawcy Activision
Pierwsza gra serii Tony Hawk's Pro Skater (1999)[1]
Ostatnia gra serii Tony Hawk's Pro Skater HD (2012)[2]
Platformy sprzętowe PlayStation, Sega Dreamcast, PlayStation 2, GameCube, Xbox, Nintendo 64, PlayStation 3, Xbox 360, Game Boy Color, Game Boy Advance, PC
Gatunek gra zręcznościowa

Tony Hawk's Pro Skater – seria gier komputerowych dostępnych na różne platformy, m.in. PlayStation, Sega Dreamcast, Nintendo 64, Game Boy Color oraz PC. Pierwsza część gry ukazała się w 1999 roku. W grach ukazani są znani skaterzy, włączając tytułowego Tony'ego Hawka. Producentem gry jest firma Neversoft, a wydawcą jest Activision.

Gry promowane nazwiskiem Tony'ego Hawka są w znacznym stopniu odpowiedzialne za wzrost popularności skateboardingu wśród dzieci i młodzieży.

Po sukcesie pierwszej części Tony Hawk's Pro Skater, Activision wydało Tony Hawk's Pro Skater 2 (2000, na PCty, PlayStation, Dreamcast, Nintendo 64, Game Boy Color i Game Boy Advance), Tony Hawk's Pro Skater 3 (2001, na PC-ty, PlayStation, PlayStation 2, GameCube, Xbox, Nintendo 64, Game Boy Advance i Game Boy Color) oraz Tony Hawk's Pro Skater 4 (2002, na PC-ty, PlayStation 2, GameCube, Game Boy Advance i Xbox).

Piąta gra z serii, Tony Hawk's Underground (THUG czyli gangster), została wydana w 2003 na PS2, GameCube, Xbox i Game Boy Advance. Ta część różniła się od poprzednich nie tylko nazwą. Na pierwszy plan poszła fabuła w trybie story mode, w którym gracz rozwija się wraz z postępami w grze, aby z podrzędnego lokalnego skatera stać się sławną gwiazdą sponsorowaną przez największe firmy. Tony Hawk's Underground 2 został wydany w październiku 2004 roku i jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej części - opowiada dalszą historię bohatera THUG (występują tu również osoby znane z wcześniejszej części, włączając Erica Sparrowa - "przyjaciela" gracza z THUG).

Siódma gra z serii Tony Hawk's American Wasteland została wydana pod koniec 2005 roku na PlayStation 2, GameCube, Xbox, Xbox 360 i Game Boy Advance w USA, gdy na początku 2006 roku pojawiła się również na PC-ty, zarówno w USA jak i w Europie.

Ósma odsłona gry została wydana dnia 17 listopada 2006 roku pod nazwą Tony Hawk's Project 8.

Następna część cyklu została wydana w 2007 roku i nosiła nazwę Tony Hawk's Proving Ground.

Dziesiąta część serii została wydana 17 listopada 2009 pod nazwą Tony Hawk: Ride na platformy Wii, Xbox 360 oraz PlayStation 3. Sterowanie odbywa się nie za pomocą gamepada, ale przy użyciu mechanicznej deskorolki wyposażonej w sensory ruchu.

Przypisy

  1. Tony Hawk's Pro Skater - PlayStation. IGN. [dostęp 2013-07-12].
  2. Tony Hawk's Pro Skater HD - PlayStation 3. IGN. [dostęp 2013-07-12].

Linki zewnętrzne[edytuj]