Tony Leon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tony Leon
Ilustracja
Data urodzenia 15 grudnia 1956
Zawód polityk

Anthony James Leon (ur. 15 grudnia 1956) – południowoafrykański polityk, wieloletni przewodniczący Partii Demokratycznej i Aliansu Demokratycznego (do 2007), lider opozycji wobec rządów ANC w Zgromadzeniu Narodowym (1999–2007).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie o korzeniach żydowskich. W młodości kształcił się w Kearsney College niedaleko Durbanu. W 1974 zaangażował się w działalność w Partii Postępowej (Progressive Party) – jednej z dwóch partii opozycyjnych wobec rządów apartheidu obecncyh w parlamencie. Naukę kontynuował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Witwatersrand, gdzie był m.in. przewodniczącym Rady Studentów Prawa oraz wiceprzewodniczącym Rady Przedstawicielskiej Studentów. W 1986 został wykładowcą na Wydziale Prawa Uniwersytetu. W tym samym roku wszedł w skład Rady Miejskiej w Johannesburgu (reprezentował okręg Yeoville)[1] – zostając liderem opozycji w Radzie.

W 1989 po raz pierwszy zasiadł w ławach parlamentu krajowego w Kapsztadzie jako reprezentant okręgu Houghton w Gautengu wybrany z ramienia Partii Demokratycznej (następczyni postępowców). W latach 1990–1994 stał na czele Komisji Prawnej PD, był również doradcą Konwencji na Rzecz Demokratycznej Afryki Południowej (Convention for a Democratic South Africa, CODESA) oraz delegatem do wielopartyjnych negocjacji, które miały doprowadzić do zniesienia apartheidu.

W 1994 ponownie uzyskał mandat w Zgromadzeniu Narodowym. W tym samym roku przedłużono mu kadencję jako przewodniczącemu PD. Pięć lat później na skutek odwrócenia się proporcji między PD a Nową Partią Narodową (PD uzyskała 38 mandatów, NNP 28) został liderem opozycji w Zgromadzeniu Narodowym. W 2004 po raz kolejny zdobył mandat posła. Jako lider opozycji zdecydowanie krytykował rząd Nelsona Mandeli i Thabo Mbekiego za nieumiejętność radzenia sobie z problemami biedy, bezrobocia i AIDS.

26 listopada 2006 ogłosił swoją dymisję ze stanowiska szefa Aliansu Demokratycznego (następcy PD) z początkiem 2007, zachował jednak mandat deputowanego[2]. 6 maja 2007 w roli przewodniczącego AD zastąpiła go Helen Zille.

Obecnie pracuje m.in. jako dziennikarz, publikując w piśmie „Business Day” (m.in. na temat zbliżajązych się wyborów parlamentarnych)[3].

Jest żonaty z Michal Even-Zahav (od 2000). W konkursie na 100 wielkich obywateli RPA organizowanym przez telewizję SABC3 zajął 16 miejsce. W 2008 opublikował swoją biografię „On the Contrary”[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Po wyborach oficjalnie ogłoszono, że zwycięzcą rywalizacji w jednomandatowym okręgu wyborczym został przedstawiciel Partii Narodowej Bloomberg. Harry Schwarz doprowadził jednak do ujawnienia prawdziwych wyników wyborów i objęcia przez Leona mandatu. Zob. Tony Leon: Leader of the Democratic Alliance, Democratic Alliance, 27 listopada 2006 (ang.).
  2. Duncan Guy, „Time has come for me to go, says Leon”, iol.co.za z 27 listopada 2006 (ang.).
  3. Zille does the Mitchell s Plain shuffle to lure key Cape votes, „Business Day” z 19 marca 2009 (ang.).
  4. The other side of the fence, „The Economist” z 14 sierpnia 2008 (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]