Tool-assisted speedrun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tool-assisted speedrun (w skrócie TAS) – speedrun stworzony za pomocą emulacji i przy użyciu funkcji niedostępnych dla zwykłych graczy, takich jak modyfikacja gry klatka po klatce czy ponowne nagrania z poprzednich części rozgrywki i granie w zwolnionym tempie. Celem takich zmodyfikowanego przechodzenia gier jest zrekompensowanie ludzkiego refleksu, ułatwiając wykonanie takich techniki gry, które są inaczej niemożliwe lub zbyt trudne (patrz: Tetris). Autorzy TAS nie konkurują z tzw. "nieobjętymi pomocą" speedrunerami, mają miejsce także działania wspólne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1999–2001[edytuj | edytuj kod]

Termin ten został wymyślony pierwotnie podczas grania w Dooma - Andy "Aurican" Kempling wydał zmodyfikowaną wersję kodu źródłowego Dooma, która pozwoliła na nagrywanie filmu z gry w zwolnionym tempie. W kilku sesjach można było zobaczyć pierwszych graczy, którzy rozpoczęli nagrywanie speedruna. Kilka miesięcy później, w czerwcu 1999 r., Esko Koskimaa, Peo Sjöblom i Joonatan Donner otworzył pierwszą witrynę, aby podzielić się tymi, które nazwał "tool-assisted speedrun".

Podobnie jak wiele innych narzędzi wspomagających opiekunowie projektu podkreślić fakt, że ich demonstracje były w celach rozrywkowych, a nie pokazem umiejętności, chociaż próba osiągnięta została jak najkrótszym czasie z narzędziami stała się konkurencją samą w sobie[1].

2003[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku pojawił się film japońskiego gracza o nazwie Morimoto przechodząc grę NES gry Super Mario Bros. 3 w 11 minut, wykonując niesamowite akrobacje a filmik zaczął krążyć w Internecie. To był bardzo kontrowersyjny film, ponieważ nie wiele osób wiedziało o tej technice w tym czasie, szczególnie dla NES. Kiedy wielu ludzi zobaczyło, jak zostali "oszukani", gdy okazało się, że filmik został wykonane przy użyciu emulatora. Joela "Bisqwit" Yliluoma miał inspirację założyć stronę internetową o nazwie NESvideos, który został poświęcony TAS dla NES. Początkowo umieszczał filmy tylko dla NES, ale jako wspólnota rosła, i opiekunowie projektu udało się dodać filmy do emulatorów innych systemów. Później nazwa witryny została zmieniona na TASVideos, która istnieje do dziś.

Proces tworzenia[edytuj | edytuj kod]

Tworzenie TAS to proces znalezienia optymalnego zestawu wejść do spełnienia danego kryterium - zazwyczaj ukończenie gry tak szybko jak to możliwe. Są różne techniki używane do tych poszukiwań, ale wynik zawsze musi się odwoływać do pomiarów czasowych, do których podczas odtwarzania osiąga pożądane kryterium. Podstawową metodą jest wykonanie kilka zarejestrowanych scen wyjściowych w trakcie gry na emulatorze i zapisywanie aktualnego stanu emulatora z wielokrotnym przetestowaniem różnych możliwości i wybrać najlepszy wynik. Aby to uprecyzyjnić, gra jest spowalniana. Początkowo było to powszechne, aby spowolnić do pewnego niskiej frakcji (np. 5%) z normalną prędkością. Z powodu znacznego postęp w tej dziedzinie oczekuje się także, że klatka jest ręcznie wspomagana poprzez emulację jednej ramki w danym momencie. TAS bez tej techniki będzie najprawdopodobniej uważany za niechlujny.

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]