Top One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Top-One
Ilustracja
Zespół Top-One z fanami
Rok założenia

1986[1]

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

disco polo, italo disco, eurodance[2]

Aktywność

od 1989

Wydawnictwo

Polmark, D'Art Corporation, Pro Dance, Omega Music, Music Ton, Polgram Plus, Magic Records

Skład
Paweł Kucharski
Dariusz Zwierzchowski
Robert Gołaszewski
Adam Gołaszewski
Byli członkowie
Sylwester Raciborski
Mariusz Lubowiecki
Robert Kostrzębski
Maciej Jamróz
Dariusz Królak
Emil Jeleń
Strona internetowa

Top Onepolski zespół muzyczny wykonujący muzykę dyskotekową z gatunku disco polo oraz italo disco i muzykę eurodance, pochodzący z Warszawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 1986 roku przez czterech muzyków: Pawła Kucharskiego, Sylwestra Raciborskiego, Mariusza Lubowieckiego i Macieja Jamroza, którzy na początku swojej twórczości wzorowali się na popularnej w latach 80. w Europie, włoskiej odmianie muzyki dyskotekowej określanej terminem italo disco[3][4].

Pierwszym przebojem zespołu była nagrana w 1989 roku z udziałem Rafała Paczkowskiego i Polskiego Radia piosenka pt. „Ciao Italia”, dzięki której zespół zyskał popularność w całej Polsce[5][4] (stała się przebojem nr 1 w plebiscycie Lata z radiem Programu I Polskiego Radia[6]), a jednym z współautorów słów utworu był znany tekściarz – Janusz Kondratowicz, który pod pseudonimem Jan Krynicz zadbał o warstwę tekstową na kilku albumach zespołu w całości, a na paru innych płytach można znaleźć po kilka piosenek z jego słowami[7]. W 1990 roku ukazały się dwa albumy zespołu: „No Disco”, na którym – oprócz nowej wersji utworu „Ciao Italia” – znalazły się takie utwory jak m.in. „Lonely Star”, „Wejdziemy na top”, „Puerto Rico” oraz „Poland Disco” zawierający znane ludowe piosenki m.in. „Miła moja”, „Santa Maria”, „Biały miś” i „Złoty krążek”, które zostały nagrane w aranżacji dyskotekowej[4].

29 lutego 1992 roku zespół wystąpił na Gali Piosenki Popularnej i Chodnikowej w Sali Kongresowej w Warszawie, podczas której wykonał utwory: „Coraz wyżej”, „Granica” oraz „Santa Maria”. Kilka miesięcy później – mimo sprzeciwu części polskiego środowiska muzycznego – zespół wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym otrzymał Złotą Płytę[6]. W 1992 roku ukazał się album zespołu pt. „Coraz wyżej”, na którym znalazły się utwory „Coraz wyżej”, „DJ zagraj dla nas”, „Serial zła” i „Chinatown” oraz – nagrany w stylu eurodance – album pt. „Cios za cios”.

W 1993 roku zespół nagrał płytę pt. „Wstań i walcz”, z której pochodzą m.in. utwory „Wstań i walcz”, „Hey Holiday”, „Śpiewam i gram”. W tym samym roku ukazała się też płyta pt. „Rock’n Dance”, na której znalazły się polskie utwory rockowe w dyskotekowych aranżacjach. W latach 1994–2002 piosenki zespołu były emitowane na antenie telewizji Polsat w programie muzycznym Disco Relax[8].

W 1995 roku zespół został zaangażowany w kampanię prezydencką Aleksandra Kwaśniewskiego, podczas której wykonywał wówczas piosenkę pt. „Ole Olek![9], za co później przeprosił w utworze pt. „Intro (listen from back)” z albumu pt. Ye, O!: „Przepraszamy cię, Polsko, za to cośmy tobie uczynili. Nieświadomi, zmieniliśmy losy twoje. Nas samych nędznie okłamali, za co nawet srebrników garści nie dali”[10].

W kolejnych latach Top One nagrywał następne płyty, które nie były już tak popularne wśród fanów muzyki dyskotekowej i disco polo[11]. Po zdjęciu w 2002 roku z anteny telewizji Polsat programu Disco Relax zespół, poza nielicznymi koncertami, przez pewien czas nie prowadził działalności scenicznej i był nieobecny w mediach. Powrócił dopiero w 2005 roku z nowymi piosenkami. Nakładem wydawnictwa Magic Records w marcu 2006 roku ukazał się album pt. „Hello!”. W listopadzie 2007 roku Top One wystąpił w serialu Na Wspólnej w telewizji TVN (odcinki 879 i 880), w którym zagrał zespół grający na weselu Żanety i Grzegorza Ziębów[12][13]. W latach 2003–2011 w zespole występował klawiszowiec Emil Jeleń, który w latach 1995–1997 i ponownie od 2011 roku jest liderem zespołu Beat Magic[14]. Swoją karierę w zespole zaczynali wykonawcy: Daniel Skarżyński (znany z utworu pt. „Wielki doping”) i wokalistka Katarzyna Lesing (znana z utworu pt. Wielki błękit).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Aktualny skład (od 2011 roku)[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Kucharski – śpiew (od 1989 roku, w latach 1986–1989 w zespole jako gitarzysta)
  • Dariusz Zwierzchowski – instrumenty klawiszowe (od 1992 roku)
  • Robert Gołaszewski – instrumenty klawiszowe, gitary (od 2011 roku)
  • Adam Gołaszewski – perkusja (od 2015 roku stały współpracownik zespołu, jednak nie uczestniczy we wszystkich koncertach zespołu)[17]

Byli członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

  • Sylwester Raciborski – śpiew (1986–1989), od 1995 roku współpracuje z zespołem jako jeden z autorów tekstów (m.in. do utworu Ole Olek!)
  • Robert Kostrzębski – instrumenty klawiszowe (1986–1989)
  • Mariusz Lubowiecki – instrumenty klawiszowe (1986–1992)
  • Dariusz Królak – instrumenty klawiszowe (1989–1999)
  • Maciej Jamroz – perkusja (1986–1995 – także jako menadżer i producent, w latach 1992–1993 także jako raper)
  • Emil Jeleń – instrumenty klawiszowe (2003–2011), wcześniej, od 1994 r. często współpracował z zespołem jako chórzysta, kompozytor, aranżer i instrumentalista[14]

Oś czasu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]