Top spin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Top spin - rodzaj zagrania w niektórych sportach, używających piłki (tenis stołowy, tenis ziemny, golf), nadającym piłce górną (postępującą) rotację, dzięki czemu jej tor lotu jest bardziej zakrzywiony w dół niż w przypadku piłki bezrotacyjnej. Przeważnie jest zagraniem ofensywnym, nadającym piłce dużą szybkość. Istnieje kilka rodzajów topspinów:

  • zwykły topspin: duża rotacja górna,
  • kontratopspin,
  • sidespin: rotacja górno-boczna,
  • fastspin: zagranie polegające na nadaniu piłce jak największej szybkości, prawie bezrotacyjne.

Topspin można grać z dwóch stron:

Tenis stołowy[edytuj | edytuj kod]

Wykonanie topspinu jest dość trudne. Dla graczy praworęcznych przy forehandzie lewa noga powinna stać bliżej stołu, prawa dalej. Wykonuje się energicznie obszerny ruch całą ręką zza tułowia do przodu i do góry (kąt zależy od tego, na jakie zagranie przeciwnika jest odpowiedzią), w fazie wymachu do wewnątrz, z mocnym skrętem tułowia. Gdy gra się sidespin, należy przekręcić nadgarstek i rakietkę w ręce tak, aby znajdowała się pod kątem względem poziomu (prawie pionowo). Przy backhandzie prawą nogę należy ustawić bliżej stołu. Ruch ręki powinien zaczynać się pod brzuchem, a kończyć na wysokości głowy po stronie wewnętrznej. Podczas zagrywania kontry ruch ręki należy skrócić, a nogi ustawić niemal równolegle do stołu. Ponadto przy grze topspinów z obu stron nogi powinny być mocno ugięte w kolanach. W defensywie topspin występuje bardzo rzadko, w lobach obronnych - wtedy jest grany bardzo wysoko - lub w półlobach.

Trudność w odebraniu topspinu polega na jego dużej szybkości i rotacji, która powoduje, że piłeczka po odbiciu przyspiesza i zmienia tor lotu. Do pomocy w odbieraniu top spinów można kupić okładziny tzw. ,,anty top spin".