Tor himalajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tor himalajski
Tor putitora[1]
(Hamilton, 1822)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

karpiokształtne

Rodzina

karpiowate

Rodzaj

Tor

Gatunek

tor himalajski

Synonimy
  • Cyprinus putitora Hamilton, 1822
  • Barbus putitora (Hamilton, 1822)
  • Cyprinus mosal Hamilton, 1822
  • Barbus macrocephalus McClelland, 1839
  • Barbus progeneius McClelland, 1839
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Tor himalajski[3] (Tor putitora) – zagrożony wyginięciem azjatycki gatunek dużej słodkowodnej ryby karpiokształtnej z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). W Himalajach jest najpospolitszym przedstawicielem rodzaju Tor. Lokalnie ma istotne znaczenie gospodarcze. Jest zagrożony wyginięciem.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w południowej i południowo-wschodniej Azji, na obszarze Afganistanu, Pakistanu, Indii, Nepalu, Bangladeszu, Bhutanu, Sri Lanki, Mjanmy, zachodniego Iranu po wschodnią Tajlandię[2][4]. Zasiedla górskie i podgórskie strumienie i rzeki, rozlewiska rzeczne i jeziora[2].

Wielkość[edytuj | edytuj kod]

Przeciętna długość ciała wynosi 183 cm, a maksymalna 275 cm. Maksymalna odnotowana masa ciała to 55 kg[4].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek migrujący. Żeruje w rozlewiskach i jeziorach. Na okres rozrodu wpływa do strumieni. Ikrę składa na żwirowatym lub kamienistym dnie[3]. Po tarle wraca do spokojniejszych wód. Ryba wszystkożerna[2].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Jest poławiany komercyjnie oraz w wędkarstwie jako ryba konsumpcyjna. Hodowany w akwakulturach. Prezentowany w akwariach publicznych[4].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Tor himalajski jest gatunkiem poważnie zagrożonym przez przełowienie, utratę siedlisk, spadek jakości siedlisk, w wyniku utraty terenów rozrodczych, a także z powodu innych czynników antropogenicznych, które bezpośrednio doprowadziły do spadku liczebności populacji w wielu miejscach. Ponadto kilka zapór planowanych do budowy w przyszłości w regionie Himalajów może mieć bardziej drastyczny wpływ na populacje ryb tego gatunku, blokując ich drogi migracji i wpływając na ich rozród. Szacuje się, że w przeszłości nastąpił 50% spadek liczebności i jeśli obecne tendencje się utrzymają i nowe tamy będą budowane, populacja może zmniejszyć się nawet do 80%[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tor putitora, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b c d e Tor putitora, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. a b Ryby : encyklopedia zwierząt. Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk i Leszek Myszkowski (tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN : Dorota Szatańska, 2007, s. 110. ISBN 978-83-01-15140-9.
  4. a b c Tor putitora. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 11 listopada 2013]