Torbiel czekoladowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Endoskopowy obraz wyłonionej torbieli czekoladowej

Torbiel czekoladowa, torbiel endometrialna (łac. cystis picea ovarii[1]) − jeden z rodzajów torbieli jajnika pojawiający się w przebiegu endometriozy, czyli obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy[2].

Nazwa torbieli czekoladowej pochodzi od ciemnobrunatnego koloru treści, którą zawiera. Barwa jest skutkiem występowania w treści skrzepów krwi, które powstają, kiedy w czasie każdej kolejnej menstruacji krew gromadzi się w torbieli. Wraz z kolejnymi cyklami torbiel może powiększyć się do rozmiaru grejpfruta.

Diagnostyka[edytuj | edytuj kod]

Torbiel tego typu może powodować przewlekły ból, który jest często pierwszym objawem jej istnienia. Objawy późniejszych stadiów są typowe dla endometriozy i obejmują bolesne i przedłużające się miesiączki, bolesne stosunki płciowe oraz ból podczas oddawania moczu i kału.

Diagnostyka obejmuje badania endoskopowe, USG, rezonans magnetyczny lub badanie markerów nowotworowych (CA-125). Badania pomagają zróżnicować torbiel od raka jajnika. Rozstrzygające jest badanie histopatologiczne fragmentu zmiany.

Leczenie i powikłania[edytuj | edytuj kod]

Wskazane jest leczenie farmakologiczne lub zabieg operacyjny. Nieleczone torbiele mogą pęknąć i spowodować zapalenie otrzewnej lub krwotok wewnętrzny. Skręt torbieli jajnika[3] (podobnie jak pęknięcie torbieli) jest przyczyną ostrego brzucha. Endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik pojęć łacińskich stosowanych w medycynie (pol.)
  2. Grzegorz H. Bręborowicz (red.): Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006. ISBN 83-200-3443-4.
  3. Wojciech Noszczyk: Chirurgia repetytorium. Warszawa: PZWL, 2009. ISBN 978-83-200-3843-9.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.