Toronto Blessing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szyld Toronto Airport Christian Fellowship

Toronto Blessing – nazwa doświadczenia religijnego tak zwanego odczuwania Ducha Świętego powstały na początku 1994 roku w neocharyzmatycznym zborze w Toronto[1]. Ruch ten jest często uważany jest za wynaturzenie „trzeciej fali” pentekostalizmu[2]. Znaczącą rolę w tym ruchu odegrał Randy Clark, znany mówca konferencyjny wywodzący się z baptystycznej deniminacji Southern Baptist Convention[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec stycznia 1994 roku mały charyzmatyczny kościół Vineyard (pol. Winnica) na lotnisku w Toronto doświadczył czegoś, co uznano za nowe wylanie Ducha Świętego. W czasie nabożeństw Toronto Blessing uczestnicy padali w Duchu, mówili językami, doświadczali upojenia w Duchu, wpadali w euforyczne stany tj. śmiech, płacz, drżenie ciała[1]. Ludzie omdlewali, wykonywali nietypowe ruchy i wydawali różnego rodzaju dźwięki, naśladowali zwierzęta wydając przy tym charakterystyczne dla nich odgłosy, co doprowadziło do wielu kontrowersji.

O przeżywanym tam i później na całym świecie wielkim ożywieniu miały świadczyć najróżniejsze „namaszczenia przez Ducha Świętego”. Główną wizytówką stał się niekontrolowany, głośny śmiech w czasie nabożeństwa, omdlenia i padanie pod mocą Ducha co miało być wyrazem szczególnej obecności Bożej. Tłumaczono, że te wszystkie objawy były właściwe i potrzebne innym wierzącym a osoby zachowujące się tak podczas nabożeństw były „pijane Duchem Świętym”[4].

Kościoły zielonoświątkowe z reguły zdystansowały się od tych zjawisk i je skrytykowały[5]. Wiele kościołów i zgromadzeń jest krytycznie nastawionych do tego ruchu. Jednak charyzmatycy, także z kościołów historycznych, przyjmowali je z entuzjazmem.

W styczniu 1996 roku zbór w Toronto został wyłączony z Vineyard i istnieje jako niezależny kościół, znany jest odtąd jako Toronto Airport Christian Fellowship[1].

Podobne doświadczenia pojawiły się w Kansas City (Kansas City Prophets) oraz w innych miejscach, a następnie poprzez liderów wspólnot uczestniczących w takich spotkaniach objęły ruch charyzmatyczny i zostały rozpowszechnione przez charyzmatyczne stacje telewizyjne oraz charyzmatyczne czasopisma stając się szeroko znane w wielu miejscach na świecie[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c John Bowker: Toronto Blessing. The Concise Oxford Dictionary of World Religions, 1997. [dostęp 2011-08-13].
  2. L. Jańczuk. Wspólnoty pentekostalne w Polsce i ich klasyfikacja. „Łódzkie Studia Teologiczne”. T. 25, nr. 4, s. 32, 33, 2016. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. 
  3. 2-4.06.2016 w Kaliszu odbędzie się konferencja z Randym Clarkiem. jestwiecej.pl, 2016. [dostęp 2017-04-05].
  4. Mirosław Kropidłowski: List byłego lidera Toronto Blessing. www.ekumenizm.pl, 2008. [dostęp 2011-08-13].
  5. Lyman Kulathungam. Vineyard – Winnica. „Chrześcijanin”, 07-08/2000. kz.pl. 
  6. Andrew Storm: Kundalini – the false Holy Spirit. Ignited in Christ, wrzesień 2015, s. 3–50.