Toronto Blessing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szyld Toronto Airport Christian Fellowship

Toronto Blessing – nazwa doświadczenia nowej fali Ducha Świętego zaistniałego na początku 1994 roku w neocharyzmatycznym zborze w Toronto[1].

Historia[edytuj]

Pod koniec stycznia 1994 roku mały charyzmatyczny kościół Vineyard na lotnisku w Toronto doświadczył czegoś, co uznano za nowe wylanie Ducha Świętego. W czasie nabożeństw Toronto Blessing uczestnicy padali w Duchu, mówili językami, wpadali w euforyczne stany tj. śmiech, płacz, drżenie ciała[1]. Ludzie omdlewali, wykonywali nietypowe ruchy i wydawali różnego rodzaju dźwięki, w tym odgłosy wydawane przez zwierzęta, co doprowadziło do wielu kontrowersji.

O przeżywanym tam i później na całym świecie wielkim ożywieniu miały świadczyć najróżniejsze „namaszczenia przez Ducha Świętego”. Główną wizytówką stał się niekontrolowany, głośny śmiech w czasie nabożeństwa, omdlenia i padanie pod mocą Ducha co miało być wyrazem szczególnej obecności Bożej. Tłumaczono,że te wszystkie objawy były właściwe i potrzebne innym wierzącym a osoby zachowujące się tak podczas nabożeństw były „pijane Duchem Świętym”[2].

Kościoły zielonoświątkowe z reguły zdystansowały się od tych zjawisk i je skrytykowały, charyzmatycy jednak, także z kościołów historycznych, przyjmowali je jednak z entuzjazmem, a wiele kościołów i zgromadzeń jest krytycznie nastawione do tego ruchu.

W styczniu 1996 roku zbór w Toronto został wyłączony z Vineyard i istnieje jako niezależny kościół, znany jest odtąd jako Toronto Airport Christian Fellowship[1].

Przypisy

  1. a b c John Bowker: Toronto Blessing. The Concise Oxford Dictionary of World Religions, 1997. [dostęp 2011-08-13].
  2. Mirosław Kropidłowski: List byłego lidera Toronto Blessing. www.ekumenizm.p, 2008. [dostęp 2011-08-13].