Torpeda MU90 IMPACT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
MU90 IMPACT
Ilustracja
Państwo Francja, Włochy
Producent Eurotorp
Rodzaj torpeda lekka
Przenoszona przez • okręty nawodne,
• samoloty,
• helikoptery,
• okręty podwodne,
• minotorpedy
Zwalczanie torpeda przeciwpodwodna
Długość 2,850 m
Średnica 323,7 mm
Masa 304 kg
Napęd elektryczny
Zasięg • 10.000 m przy prędkości maksymalnej
• 20.000 m przy prędkości minimalnej
Prędkość min. 29 w., maks. > 50 węzłów
Masa głowicy 32.7 kg
Rodzaj głowicy ładunek kumulacyjny
Widok z przodu na MU90

MU90 IMPACT Lightweight Torpedo – lekka torpeda lotnicza służąca do zwalczania okrętów podwodnych, w tym małych okrętów o napędzie spalinowo-elektrycznym na wodach płytkich i przybrzeżnych. Torpeda może być przenoszona i używana z pokładów samolotów i helikopterów, a także okrętów nawodnych i podwodnych oraz jako komponent bojowy minotorped. W wersji specjalnej MU90 Hard Kill także do aktywnej obrony przeciwtorpedowej. MU90 wyposażona jest w głowicę o stosunkowo niewielkiej masie 32,7 kilograma, ze specjalnie jednak uformowanym ładunkiem wybuchowym, w celu umożliwienia jej przebijania dwukadłubowych rosyjskich okrętów podwodnych o dużych przestrzeniach między kadłubem lekkim i kadłubem sztywnym.

Rozwój tego pocisku napotykał na bardzo wiele problemów i komplikacji. W roku 1981, Whitehead Motofides rozpoczął prace nad rozwojem torpedy A290, jako następcy modelu A244. Torpeda ta używać miała systemu nawigacji CIACIO-S z nową baterią, miała także posiadać zwiększony zasięg śledzenia, większe możliwości w zakresie klasyfikowania obiektów, a także zwiększoną do 45 węzłów prędkość. Testy podsystemów w wodzie rozpoczęły się w 1986 roku, zaś oddanie torpedy do służby przewidywano około roku 1992. W tym samym czasie francuska Marynarka Wojenna poszukiwała lekkiej torpedy, w związku z czym Direction Technique des Constructions Navales (DTCN), a następnie Direction des Constructions Navales (DCN) zaczęła rozważać wspólny program w tym zakresie z brytyjskim Ministerstwem Obrony. Niepowodzenie rozmów na ten temat doprowadziło w 1983 roku do podjęcia własnych narodowych prac nad tą bronią, której pierwsze testy przeprowadzono w 1986 r. Torpeda ta miała być zdolna do osiągnięcia prędkości 38 i 53 węzłów oraz schodzenia na głębokość do 1.000 metrów, przy czym termin wejścia do służby określano na 1991 rok.

Obydwa powyższe programy napotkały na ogromne trudności konstrukcyjne, w związku z czym podczas Le Bourget Navale w październiku 1990 roku francuskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, iż Francja i Włochy rozpoczną kooperację w rozwoju lekkiej torpedy przeciwpodwodnej. 16 maja 1991 roku, rządy obydwu krajów zawarły porozumienie o połączeniu dwóch programów i wspólnym rozwoju torpedy MU 90 (Murène i A290), której nadano nazwę Impact. Nowa torpeda została po raz pierwszy odpalona 2 sierpnia 1994 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]