Torrevieja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Torrevieja
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

 Walencja

Prowincja

Alicante/Alacant

Comarca

Vega Baja/Baix Segura

Zarządzający

Eduardo Jorge Dolón Sánchez

Powierzchnia

75 km²

Wysokość

7 m n.p.m.

Populacja (09.01.2023)
• liczba ludności
• gęstość


91731
1223,08 os./km²

Nr kierunkowy

965 i 966

Kod pocztowy

03181-03188

Tablice rejestracyjne

A

Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Torrevieja”
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Torrevieja”
Położenie na mapie Walencji
Mapa konturowa Walencji, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Torrevieja”
Ziemia37°58′40″N 0°40′00″W/37,977778 -0,666667
Strona internetowa
Portal Hiszpania
Plaża w Torrevieji

Torrevieja (walenc. Torrevella) – miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, w regionie Walencja, w prowincji Alicante. Położone na wybrzeżu Costa Blanca, około 40 kilometrów na południe od miasta Alicante i 40 km na wschód od Murcji, a populacja wynosi 91731[1]. Torrevieja była wsią rybacką położoną nad morzem i dwiema dużymi kopalniami soli, dzięki którym zyskała zdrowy mikroklimat. Pierwotnie była to mała rybacka wioska, uzależniona od „białego złota”, którym była wydobywana tu sól. Morze i sól przez wiele lat stanowiły o bycie tutejszej ludności. Obecnie słone jeziora, które były źródłem białego złota stanowią parki narodowe i zachwycają różnorodnością zamieszkującego je ptactwa.

Rozkwit miejscowości przypada na XIX wiek, gdy król Karol IV przeniósł do Torrevieja administrację kopalni soli, a następnie zadbał o rozwój infrastruktury i wymiaru sprawiedliwości.

Aż do dziś sól jest towarem eksportowym numer jeden, a Torrevieja jest jednym z czołowych producentów soli w Europie.

W 1829 roku w miejscowości miało miejsce trzęsienie ziemi, które praktycznie zniszczyło miasteczko. Pozostało niewiele budynków, ale zachowała się stara wieża obserwacyjna rybaków, stąd prawdopodobnie nazwa miasta (torre-wieża, vieja-stara).

Obecnie Torrevieja znana jest bardziej jako miejscowość turystyczna. Zdrowy mikroklimat zapewniony jest przez złoża soli. Plaże są dobrej jakości, czysta woda, plaże uzyskują każdego sezonu niebieską flagę. Z Alicante można się tam dostać jedynie autobusem linii Costa Azul. Godzina drogi z lotniska Alicante i pół godziny od lotniska w Murcji - przez cały rok przyciągają rzesze turystów korzystających z samochodów, w sezonie nawet do kilku tysięcy osób na jednej, krótkiej plaży miejskiej, ale do dyspozycji turystów pozostaje kilka innych czystych i strzeżonych plaż. Playa La Mata, Playa del cura, Playa los Locos i kilka innych mniejszych wzdłuż całego wybrzeża. Torrevieja słynie z bardzo ciepłego klimatu, różniącego się nawet od klimatu w Alicante. Średnia słonecznych dni w roku to 335. W okresie zimowym temperatura utrzymuje się od 12 do nawet 20 stopni w dzień. Najzimniejszy jest luty, czasem po kilka stopni w dzień i silne wiatry od morza. Mieszkania są bez ogrzewania, co jest odczuwalne, bo średnia grubość ścian budynku to 10 cm.

Architektura miasta opiera się na blokach z cegły. Brak jest starej zabudowy. Do solnych jezior turysta może się dostać jedynie samochodem, motocyklem lub rowerem. Brak widocznych szlaków turystycznych. Informacja turystyczna oraz hiszpańskie sklepy zamknięte są w godzinach sjesty (14:00 do 17:00).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ayuntamiento Torrevieja, Ayuntamiento de Torrevieja - Census y Estadística, torrevieja.es/en/noticias, 9 stycznia 2023 [dostęp 2023-01-30].