Tort szwarcwaldzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tort szwarcwaldzki
Szwedzki wariant Schwarzwaldtårta

Tort szwarcwaldzki (niem. Schwarzwälder Kirschtorte; potoczne Czarny Las[1]) – tort z wiśniami, czekoladowe ciasto biszkoptowe przekładane bitą śmietaną i wiśniami, początkowo jako słodki regionalny deser, od XX wieku najpopularniejsze ciasto niemieckie.

W Polsce podawany już w przedwojennych warszawskich kawiarniach[2]. Obecnie występuje także w roli tortu weselnego[3].

Współcześnie uważany jest w najwyższym stopniu za klasyka wśród niemieckich ciast i znany jest na całym świecie. Zasadnicze składniki decydujące o smaku to: kakaowe blaty ciasta nasączone syropem wiśniowym i wódką Kirsch, bita śmietana z wiśniami (z syropu) oraz czekolada[4].

Ciasto szwarcwaldzkie jako deser znane było już w XIX wieku, choć pierwszy dokładny przepis na Schwarzwälder Kirschtorte pochodzi z roku 1930. Dokładne pochodzenie tego specjału nie jest jasne i nie koniecznie należy je łączyć ze Schwarzwaldem. Połączenie wiśni, śmietany i wiśniówki może rzeczywiście być znane już od XIX wieku, lecz nie w formie placka, ale jako deser z kandyzowanych wiśni i czereśni podawanych ze śmietaną, czasem z dodatkiem wiśniówki. Tort szwarcwaldzki mógł być więc prekursorem, przygotowywanym początkowo z ciasta biszkoptowego, wiśni i orzechów, często w połączeniu z kremem.

Pierwszy znany przepis pochodzić ma od cukiernika Josefa Kellera pracującego dla nieistniejącej już Café Agner w Bad Godesberg w 1915 roku. Receptura napisana przez Kellera w 1927 ograniczała się tylko do jednej warstwy kremowo czekoladowego ciasta biszkoptowego i składników cukierniczych z aromatem wiśniówki. Według dokumentów przechowywanych w archiwum Tübingen wynalazcą tortu jest cukiernik Erwin Hildenbrand z Café Walz w miejscowości Tybinga, która w latach 1818 do 1924 należała do okręgu szwarcwaldzkiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tort Szwarcwaldzki, czyli „czarny las”. Komplet Polska sp. z o.o, 11 kwietnia 2016. [dostęp 2018-11-08].
  2. Piotr Miączyński, Leszek Kostrzewski: Przedwojenne kawiarnie. „Podaj, kochasiu, rachunek za kawę”. Wyborcza.pl (Agora SA), 31 marca 2014.
  3. Rodzaje tortów Weselnych. W: Wymarzony Ślub [on-line]. Cortary Harth Garu, 10 stycznia 2015. [dostęp 2018-11-08].
  4. Antony Worrall Thompson: Classic Black Forest gâteau (ang.). W: BBC Food [on-line]. BBC. [dostęp 2018-11-08].