Tort szwarcwaldzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tort szwarcwaldzki
Szwedzki wariant Schwarzwaldtårta

Tort szwarcwaldzki (niem. Schwarzwälder Kirschtorte) – tort z wiśniami, czekoladowe ciasto biszkoptowe przekładane bitą śmietaną i wiśniami, początkowo jako słodki regionalny deser, od XX wieku najpopularniejsze ciasto niemieckie.

W Polsce podawany już w przedwojennych warszawskich kawiarniach[1]. Obecnie występuje także w roli tortu weselnego[2].

Współcześnie uważany jest w najwyższym stopniu za klasyka wśród niemieckich ciast i znany jest na całym świecie. Zasadnicze składniki decydujące o smaku to czekoladowe blaty ciasta z nadzieniem wiśniowym[3], przełożone bitą śmietaną, z dodatkiem wiśniówki, oraz wiśniami i wiórkami czekolady jako ozdobą.

Ciasto szwarcwaldzkie jako deser znane było już w XIX wieku, choć pierwszy dokładny przepis na Schwarzwälder Kirschtorte pochodzi z roku 1930. Dokładne pochodzenie tego specjału nie jest jasne i nie koniecznie należy je łączyć z Schwarzwaldem. Połączenie wiśni, śmietany i wiśniówki może rzeczywiście być znane już od XIX wieku, lecz nie w formie placka, ale jako deser z kandyzowanych wiśni i czereśni podawanych ze śmietaną, czasem z dodatkiem wiśniówki. Tort szwarcwaldzki mógł być więc prekursorem, przygotowywanym początkowo z ciasta biszkoptowego, wiśni i orzechów, często w połączeniu z kremem.

Pierwszy znany przepis pochodzić ma od cukiernika Josefa Kellera pracującego dla nieistniejącej już Café Agner w Bad Godesberg w 1915 roku. Receptura napisana przez Kellera w 1927 ograniczała się tylko do jednej warstwy kremowo czekoladowego ciasta biszkoptowego i składników cukierniczych z aromatem wiśniówki. Według dokumentów przechowywanych w archiwum Tübingen wynalazcą tortu jest cukiernik Erwin Hildenbrand z Café Walz w miejscowości Tübingen, która w latach 1818 do 1924 należała do okręgu szwarcwaldzkiego.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Miączyński, Leszek Kostrzewski: Przedwojenne kawiarnie. "Podaj, kochasiu, rachunek za kawę". Wyborcza.pl (Agora SA), 31 marca 2014.
  2. Portal Wymarzony Ślub: Rodzaje tortów Weselnych
  3. Antony Worrall Thompson (1970-01-01). "Black Forest Cake recipe with Kirschwasser". Bbc.co.uk. Retrieved 2013-09-16