Toruń Miasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Toruń Miasto
Dworzec Toruń Miasto
Dworzec Toruń Miasto
Państwo  Polska
Miejscowość Toruń
Lokalizacja Stare Miasto
Poprzednie nazwy Thorn Stadt
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy N
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Ziemia 53°00′42,79″N 18°37′11,20″E/53,011886 18,619778
Portal Portal Transport szynowy
Przebudowa węzła przesiadkowego
Styczeń 2015
Styczeń 2015
Przebudowa placu dworcowego
Plac dworcowy przed modernizacja, 2009 rok
Plac dworcowy przed modernizacja, 2009 rok

Toruń Miastostacja kolejowa w Toruniu, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce. Jest trzecim co do wielkości dworcem kolejowym na terenie Torunia. Usytuowany jest w centrum miasta, blisko zabytkowego Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Według stanu na 14 października 2014 r., dworzec Toruń Miasto posiadał kategorię B (roczna odprawa podróżnych 1-2 mln osób)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworca zbudowany został w 1873 roku w stylu neogotyckim. Niemal równocześnie z pracami przy dworcu toczyły się prace przy budowie mostu kolejowego im. Ernesta Malinowskiego. Obecny budynek pełniący funkcję dworca został wzniesiony w 1889 roku (wcześniej w tym miejscu znajdował się tylko przystanek osobowy). 18 stycznia 1920 roku dworzec był miejscem powitania polskich wojsk wkraczających do Torunia. W 1938 roku, podczas wizyty marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, został przebudowany i na nowo otynkowany. Dworzec nigdy w historii nie zdołał podważyć znaczenia dworca lewobrzeżnego (dziś Toruń Główny).

28 listopada 2013 miasto podpisało z Budimexem umowę na budowę węzła przesiadkowego przy stacji Toruń Miasto oraz modernizację torowiska tramwajowego z pl. 18 Stycznia do al. Solidarności[2]. W ramach tej inwestycji przeniesiono przystanek tramwajowy bliżej dworca, przystanek ten został połączony z placem przy dworcu za pomocą kładki nad ul. Traugutta wyposażonej w schody i windy, powstał nowy przystanek autobusowy na pl. Pokoju Toruńskiego, przed dworcem przygotowano miejsce do zatrzymania dla autobusów i taxówek oraz parking rowerowy[3]. 7 października 2015 węzeł przesiadkowy został otwarty[4].

Modernizacja dworca[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta Torunia, Urzędem Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego i spółkami kolejowymi zarządzającymi infrastrukturą kolejową. Dotyczyć ono będzie remontu dworca Toruń Miasto i Toruń Wschodni, a także mostu kolejowego, dobudowy drugiego toru w tunelu pod placem Pokoju Toruńskiego i modernizacji torowiska pomiędzy stacjami Toruń Główny - Toruń Wschodni[5].

Bocznica kolejowa[edytuj | edytuj kod]

Aby usprawnić miejscową żeglugę (jedną z głównych gałęzi gospodarki ówczesnego miasta), wybudowano bocznicę kolejową z dworca kolejowego Toruń Miasto wzdłuż nabrzeża wiślanego (obecnie Bulwar Filadelfijski) do portu zimowego. Bocznica kolejowa funkcjonowała jeszcze po II wojnie światowej.

Ruch pociągów[edytuj | edytuj kod]

Na dworcu zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe jadące na północ w kierunku:

oraz na południe jadących w kierunku:

Oprócz pociągów dalekobieżnych i wojewódzkich na stacji Toruń Miasto zatrzymują się również pociągi BiT City. Składy kursują na trasie Toruń Wschodni - Bydgoszcz Główna. Od 14 grudnia 2014 roku połączenia te są obsługiwane przez cztery nowe składy typu Pesa Elf 22WEc[6]. Przy stacji znajduje się również dworzec Toruńskiej Korporacji Autobusowej, na którym zatrzymują się autobusy dalekobieżne i międzynarodowe.

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja publiczna miasta Torunia z dworcem Toruń Miasto:[7]

  • Linie tramwajowe: 1, 1N i 5
  • Linie autobusowe: 02

Przypisy

  1. PKP Polskie Linie Kolejowe SA: Platforma Zakupowa. Postępowania ustawowe: 6060/ICZ3/000008/14/P: Zaprojektowanie, dostawa i montaż urzadzeń SDIP CCTV (kontrakt 1,2,3 i 4) w ramach Projektu: Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych POIiŚ 7.1-106. Załącznik nr 2 do Opisu Przedmiotu Zamówienia - Wykaz stacji i przystanków. Dostęp: 2015-02-20.
  2. Michał Zaręba: W Toruniu podpisano umowę dotyczącą budowy węzła przesiadkowego i modernizacji torowiska. radiopik.pl, 2013-11-28. [dostęp 2015-10-10].
  3. Węzeł przy stacji Toruń Miasto zmieni oblicze transportu miejskiego Torunia. transport-publiczny.pl. [dostęp 2013-09-20].
  4. Otwarto węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto. kurierkolejowy.eu. [dostęp 2015-10-10].
  5. Dwa dworce i most kolejowy w Toruniu doczekają się remontu. pomorska.pl. [dostęp 2015-04-15].
  6. Będą kolejne Elfy dla kujawsko-pomorskiego?. inforail.pl. [dostęp 2014-12-12].
  7. Rozkład jazdy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Toruń Miasto
Linia 353 Poznań Wschód - Skandwa
odległość: 2,712 km
Toruń GłównyBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 1,674 km