Toruń Miasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Toruń Miasto
Dworzec Toruń Miasto
Dworzec Toruń Miasto
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Toruń
Lokalizacja Stare Miasto
Poprzednie nazwy Thorn Stadt
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy N
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne T
Linie kolejowe
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Ziemia 53°00′42,79″N 18°37′11,20″E/53,011886 18,619778
Portal Portal Transport szynowy
Peron 1
Przejście podziemne
System informacji pasażerskiej przed budynkiem dworcowym

Toruń Miasto – trzeci co do wielkości i znaczenia dworzec kolejowy na terenie Torunia. Według stanu na dzień 14 października 2014 roku, dworzec Toruń Miasto posiadał kategorię B (roczna odprawa podróżnych 1-2 mln osób)[1].

Lokalizacja[edytuj]

Stacja kolejowa Toruń Miasto położona jest w prawobrzeżnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO[2].

Historia[edytuj]

Budynek dworca zbudowany został w 1873 roku w stylu neogotyckim. Niemal równocześnie z pracami przy dworcu toczyły się prace przy budowie mostu kolejowego im. Ernesta Malinowskiego. Obecny budynek pełniący funkcję dworca został wzniesiony w 1889 roku (wcześniej w tym miejscu znajdował się tylko przystanek osobowy). 18 stycznia 1920 roku dworzec był miejscem powitania polskich wojsk wkraczających do Torunia. W 1938 roku, podczas wizyty marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, został przebudowany i na nowo otynkowany. Dworzec nigdy w historii nie zdołał podważyć znaczenia dworca lewobrzeżnego (dziś Toruń Główny).

28 listopada 2013 miasto podpisało z Budimexem umowę na budowę węzła przesiadkowego przy stacji Toruń Miasto oraz modernizację torowiska tramwajowego z pl. 18 Stycznia do al. Solidarności[3]. W ramach tej inwestycji przeniesiono przystanek tramwajowy bliżej dworca, przystanek ten został połączony z placem przy dworcu za pomocą kładki nad ul. Traugutta wyposażonej w schody i windy, powstał nowy przystanek autobusowy na pl. Pokoju Toruńskiego, przed dworcem przygotowano miejsce do zatrzymania dla autobusów i taxówek oraz parking rowerowy[4]. 7 października 2015 węzeł przesiadkowy został otwarty[5].

Modernizacja dworca[edytuj]

W 2016 roku ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta Torunia, Urzędem Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego i spółkami kolejowymi zarządzającymi infrastrukturą kolejową. Dotyczyć ono będzie remontu dworca Toruń Miasto i Toruń Wschodni, a także mostu kolejowego, dobudowy drugiego toru w tunelu pod placem Pokoju Toruńskiego i modernizacji torowiska pomiędzy stacjami Toruń Główny - Toruń Wschodni[6].

Infrastruktura[edytuj]

Przejście podziemne[edytuj]

Na stacji znajduje się jedno przejście podziemne, które łączy budynek stacyjny z peronem. Przejście to jest wyposażone w pochylnie dla osób niepełnosprawnych.

Perony[edytuj]

Na stacji znajdują się jeden perony wyspowy. Przeznaczony do obsługi ruchu regionalnego i dalekobieżnego.

System informacji pasażerskiej[edytuj]

Stacja wyposażona jest w system informacji pasażerskiej, m.in. w urządzenia nagłaśniające, w wyświetlacze elektroniczne z przyjazdami i odjazdami pociągów oraz z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej.

Semafory[edytuj]

Na terenie całej stacji używane są semafory świetlne.

Linia kolejowa[edytuj]

Przez stację przechodzi linia kolejowa:

Połączenia kolejowe[edytuj]

Z dworca istnieją bezpośrednie połączenia do wielu miast Polski, m.in: Olsztyna, Iławy, Grudziądza, Chełmży, Sierpca, Kutna, Włocławka, Bydgoszczy, Poznania, Inowrocławia

Oprócz pociągów dalekobieżnych i wojewódzkich na stacji Toruń Miasto zatrzymują się również pociągi BiT City. Składy kursują na trasie Toruń Wschodni - Bydgoszcz Główna. Od 14 grudnia 2014 roku połączenia te są obsługiwane przez cztery nowe składy typu Pesa Elf 22WEc[7].

Komunikacja miejska[edytuj]

Komunikacja publiczna miasta Torunia z dworcem Toruń Miasto:[8]

 • Linie tramwajowe: 1, 1N i 5
 • Linie autobusowe: 02

Węzły przesiadkowe[edytuj]

Przy dworcu od 2015 roku funkcjonuje węzeł przesiadkowy, który integruje sieć tramwajową z koleją w ramach projektu BiT-City[9].

Dworzec autobusowy[edytuj]

Przy stacji znajduje się również dworzec Toruńskiej Korporacji Autobusowej, na którym zatrzymują się autobusy dalekobieżne i międzynarodowe.

Ciekawostka[edytuj]

Aby usprawnić miejscową żeglugę (jedną z głównych gałęzi gospodarki ówczesnego miasta), wybudowano bocznicę kolejową z dworca kolejowego Toruń Miasto wzdłuż nabrzeża wiślanego (obecnie Bulwar Filadelfijski) do portu zimowego. Bocznica kolejowa funkcjonowała jeszcze po II wojnie światowej.

Galeria[edytuj]

Przypisy

 1. PKP Polskie Linie Kolejowe SA: Platforma Zakupowa. Postępowania ustawowe: 6060/ICZ3/000008/14/P: Zaprojektowanie, dostawa i montaż urzadzeń SDIP CCTV (kontrakt 1,2,3 i 4) w ramach Projektu: Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych POIiŚ 7.1-106. Załącznik nr 2 do Opisu Przedmiotu Zamówienia - Wykaz stacji i przystanków. Dostęp: 2015-02-20.
 2. Dworce kolejowe i autobusowe | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-07-15].
 3. Michał Zaręba: W Toruniu podpisano umowę dotyczącą budowy węzła przesiadkowego i modernizacji torowiska (pol.). radiopik.pl, 2013-11-28. [dostęp 2015-10-10].
 4. Węzeł przy stacji Toruń Miasto zmieni oblicze transportu miejskiego Torunia (pol.). transport-publiczny.pl. [dostęp 2013-09-20].
 5. Otwarto węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto (pol.). kurierkolejowy.eu. [dostęp 2015-10-10].
 6. Dwa dworce i most kolejowy w Toruniu doczekają się remontu (pol.). pomorska.pl. [dostęp 2015-04-15].
 7. Będą kolejne Elfy dla kujawsko-pomorskiego? (pol.). inforail.pl. [dostęp 2014-12-12].
 8. Rozkład jazdy.
 9. Przy Dworcu Miasto w Toruniu wyrośnie węzeł przesiadkowy (pol.). pomorska.pl. [dostęp 2013-08-03].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Toruń Miasto
Linia 353 Poznań Wschód - Skandwa
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Toruń Główny
odległość: 2,712 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 1,674 km