Toruń Miasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Toruń Miasto
Obiekt zabytkowy nr rej. 2106 (gminna ewidencja zabytków)
Dworzec Toruń Miasto
Dworzec Toruń Miasto
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Toruń
Lokalizacja Stare Miasto
Poprzednie nazwy Thorn Stadt
Dane techniczne
Liczba peronów 1
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Toruń Miasto
Toruń Miasto
Ziemia53°00′42,79″N 18°37′11,20″E/53,011886 18,619778
Portal Portal Transport szynowy
Peron 1
Przejście podziemne
System informacji pasażerskiej przed budynkiem dworcowym

Toruń Miasto – trzeci co do wielkości i znaczenia dworzec kolejowy na terenie Torunia. Według stanu na dzień 14 października 2014 roku, dworzec Toruń Miasto posiadał kategorię B (roczna odprawa podróżnych 1-2 mln osób)[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa Toruń Miasto położona jest w prawobrzeżnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworca zbudowany został w 1873 roku w stylu neogotyckim. Niemal równocześnie z pracami przy dworcu toczyły się prace przy budowie mostu kolejowego im. Ernesta Malinowskiego. Obecny budynek pełniący funkcję dworca został wzniesiony w 1889 roku (wcześniej w tym miejscu znajdował się tylko przystanek osobowy). 18 stycznia 1920 roku dworzec był miejscem powitania polskich wojsk wkraczających do Torunia. W 1938 roku, podczas wizyty marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, został przebudowany i na nowo otynkowany. Dworzec nigdy w historii nie zdołał podważyć znaczenia dworca lewobrzeżnego (dziś Toruń Główny).

28 listopada 2013 roku miasto podpisało z Budimexem umowę na budowę węzła przesiadkowego przy stacji Toruń Miasto oraz modernizację torowiska tramwajowego z pl. 18 Stycznia do al. Solidarności[3]. W ramach tej inwestycji przeniesiono przystanek tramwajowy bliżej dworca, przystanek ten został połączony z placem przy dworcu za pomocą kładki nad ul. Traugutta wyposażonej w schody i windy, powstał nowy przystanek autobusowy na pl. Pokoju Toruńskiego, przed dworcem przygotowano miejsce do zatrzymania dla autobusów i taxówek oraz parking rowerowy[4]. 7 października 2015 węzeł przesiadkowy został otwarty[5].

Obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków (nr 2185)[6].

Modernizacja dworca[edytuj | edytuj kod]

W 2018 roku ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta Torunia, Urzędem Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego i spółkami kolejowymi zarządzającymi infrastrukturą kolejową. Dotyczyć ono będzie remontu dworca Toruń Miasto i Toruń Wschodni, a także mostu kolejowego, dobudowy drugiego toru w tunelu pod placem Pokoju Toruńskiego i modernizacji torowiska pomiędzy stacjami Toruń Główny - Toruń Wschodni[7].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Przejście podziemne[edytuj | edytuj kod]

Na stacji znajduje się jedno przejście podziemne, które łączy budynek stacyjny z peronem. Przejście to jest wyposażone w pochylnie dla osób niepełnosprawnych.

Perony[edytuj | edytuj kod]

Na stacji znajdują się jeden perony wyspowy. Przeznaczony do obsługi ruchu regionalnego i dalekobieżnego.

System informacji pasażerskiej[edytuj | edytuj kod]

Stacja wyposażona jest w system informacji pasażerskiej, m.in. w urządzenia nagłaśniające, w wyświetlacze elektroniczne z przyjazdami i odjazdami pociągów oraz z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej.

Semafory[edytuj | edytuj kod]

Na terenie całej stacji używane są semafory świetlne.

Linia kolejowa[edytuj | edytuj kod]

Przez stację przechodzi linia kolejowa:

Połączenia kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Z dworca istnieją bezpośrednie połączenia do wielu miast Polski, m.in: Olsztyna, Iławy, Grudziądza, Chełmży, Sierpca, Kutna, Włocławka, Bydgoszczy, Poznania, Inowrocławia

Oprócz pociągów dalekobieżnych i wojewódzkich na stacji Toruń Miasto zatrzymują się również pociągi BiT City. Składy kursują na trasie Toruń Wschodni - Bydgoszcz Główna. Od 14 grudnia 2014 roku połączenia te są obsługiwane przez cztery nowe składy typu Pesa Elf 22WEc[8].

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja publiczna miasta Torunia z dworcem Toruń Miasto:[9]

 • Linie tramwajowe: 1, 1N i 5
 • Linie autobusowe: 02

Węzły przesiadkowe[edytuj | edytuj kod]

Przy dworcu od 2015 roku funkcjonuje węzeł przesiadkowy, który integruje sieć tramwajową z koleją w ramach projektu BiT-City[10].

Dworzec autobusowy[edytuj | edytuj kod]

Przy stacji znajduje się również dworzec Toruńskiej Korporacji Autobusowej, na którym zatrzymują się autobusy dalekobieżne i międzynarodowe.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Aby usprawnić miejscową żeglugę (jedną z głównych gałęzi gospodarki ówczesnego miasta), wybudowano bocznicę kolejową z dworca kolejowego Toruń Miasto wzdłuż nabrzeża wiślanego (obecnie Bulwar Filadelfijski) do portu zimowego. Bocznica kolejowa funkcjonowała jeszcze po II wojnie światowej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. PKP Polskie Linie Kolejowe SA: Platforma Zakupowa. Postępowania ustawowe: 6060/ICZ3/000008/14/P: Zaprojektowanie, dostawa i montaż urzadzeń SDIP CCTV (kontrakt 1,2,3 i 4) w ramach Projektu: Projekt, dostawa i instalacja elementów prezentacji dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na dworcach, stacjach i przystankach kolejowych POIiŚ 7.1-106. Załącznik nr 2 do Opisu Przedmiotu Zamówienia - Wykaz stacji i przystanków. Dostęp: 2015-02-20.
 2. Dworce kolejowe i autobusowe | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-07-15].
 3. Michał Zaręba: W Toruniu podpisano umowę dotyczącą budowy węzła przesiadkowego i modernizacji torowiska (pol.). radiopik.pl, 2013-11-28. [dostęp 2015-10-10].
 4. Węzeł przy stacji Toruń Miasto zmieni oblicze transportu miejskiego Torunia (pol.). transport-publiczny.pl. [dostęp 2013-09-20].
 5. Otwarto węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto (pol.). kurierkolejowy.eu. [dostęp 2015-10-10].
 6. GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW GMINA MIASTA TORUŃ stan na I kwartał 2015 r. - PDF, docplayer.pl [dostęp 2018-05-05].
 7. Dwa dworce i most kolejowy w Toruniu doczekają się remontu (pol.). pomorska.pl. [dostęp 2015-04-15].
 8. Będą kolejne Elfy dla kujawsko-pomorskiego? (pol.). inforail.pl. [dostęp 2014-12-12].
 9. Rozkład jazdy.
 10. Przy Dworcu Miasto w Toruniu wyrośnie węzeł przesiadkowy (pol.). pomorska.pl. [dostęp 2013-08-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Toruń Miasto
Linia 353 Poznań Wschód - Skandwa
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Toruń Główny
odległość: 2,712 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 1,674 km