Torysa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: inne znaczenia.
Torysa
Ilustracja
Torysa w Preszowie
Kontynent Europa
Państwo  Słowacja
Rzeka
Długość 129 km
Powierzchnia zlewni 1349 km²
Średni przepływ 8,2 m³/s przy ujściu
Źródło
Miejsce południowo-wschodnie stoki masywu Javoriny w Górach Lewockich, niedaleko wsi Torysky
Ujście
Recypient Hornád
Miejsce w obrębie Kotliny Koszyckiej
Współrzędne 48°38′28″N 21°21′30″E/48,641111 21,358333
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
ujście
ujście

Torysa – rzeka w środkowej Słowacji, w dorzeczu Dunaju. Długość wynosi 129 km, powierzchnia zlewni – 1349 km², średni roczny przepływ u ujścia – 8,2 m³/s, maksymalny zanotowany przepływ – 380 m³/s.

Torysa ma źródła na południowo-wschodnich stokach masywu Javoriny w Górach Lewockich, niedaleko wsi Torysky. Stamtąd płynie na zachód przez Wyżynę Szaryską i przepływa przez Lipany. Za Lipanami skręca na południowy wschód. Od tego miejsca płynie szeroką doliną, która oddziela Góry Lewockie i Wyżynę Szaryską od Gór Czerchowskich i Gór Slańskich. Następnie przepływa przez miasta Sabinov i Veľký Šariš i dociera do Preszowa, gdzie skręca na południe i przyjmuje swój największy dopływ – Sekčov. Od miasta Drienov płynie równolegle do Hornádu – kilka kilometrów na wschód. Omija Koszyce od wschodu i uchodzi do Hornádu w obrębie Kotliny Koszyckiej, koło wsi Nižná Hutka, kilka kilometrów przed granicą z Węgrami.

Dolina Torysy stanowi korytarz komunikacyjny między północą a południem Słowacji. Od Lipan do ujścia (i dalej) biegnie nią droga (do Preszowa droga krajowa, od Preszowa autostrada (D1) i droga międzynarodowa E50) oraz linia kolejowa Nowy Sącz – Preszów – Koszyce – Miskolc.

Zobacz też[edytuj]