Total Commander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Total Commander
Autor Christian Ghisler
Aktualna wersja stabilna 3.41
(15 stycznia 2023) [±]
Język programowania Delphi[1]
System operacyjny Microsoft Windows, Windows CE, Android
Rodzaj menedżer plików
Licencja shareware – użytkownik ma prawo testować go przez okres jednego miesiąca, a następnie musi zarejestrować (34 USD, licencja dożywotnia na wszystkie wersje programu). (dla platformy Windows CE oraz Android freeware)
Strona internetowa

Total Commandermenedżer plików działający w środowisku Microsoft Windows oraz Android[2], autorstwa szwajcarskiego programisty Christiana Ghislera. Może być używany w zastępstwie systemowego Eksploratora Windows, a nazwą i wyglądem (dwa panele obok siebie) nawiązuje do swojego pierwowzoru ortodoksyjnych menedżerów plikówNorton Commandera.

Pierwsza wersja programu została opublikowana 25 września 1993 pod nazwą Windows Commander. W listopadzie 2002 r. została ona zmieniona na Total Commander[3] w związku z zagrożeniem procesem ze strony Microsoftu, posiadającego prawa do marki Windows[4].

Liczba legalnych użytkowników programu przekroczyła w 2004 roku 100 tys. osób, ale program cieszy się na świecie znacznie większą popularnością – sprzyja temu nie tylko bardzo rozbudowany zestaw funkcji i ergonomia użytkowania, ale i fakt, że jedyną techniczną „ochroną” przed nielegalnym użytkowaniem jest osobliwa konieczność kliknięcia przy starcie jednego z trzech losowo wybieranych przycisków. Total Commander nie jest wyposażony w żaden mechanizm, który sprawdzałby, jak długo na danym komputerze używana jest jego niezarejestrowana kopia. Program nie odlicza dni do zakończenia okresu testowego, ani też nie blokuje się po jego przekroczeniu. Natomiast wersja dla urządzeń mobilnych jest oprogramowaniem typu freeware.

Do Total Commandera istnieją liczne wtyczki rozszerzające jego funkcjonalność (np. Imagine do podglądu plików graficznych). Od wielu lat jest też dostępna polska wersja językowa (tłumaczenia Jacka Dudy).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]