Touch Me Not

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Touch Me Not
ilustracja
Gatunek

dramat

Rok produkcji

2018

Data premiery

22 lutego 2018 (Berlinale)
16 listopada 2018 (Polska)

Kraj produkcji

Czechy
Francja
Niemcy
Bułgaria
Rumunia

Język

angielski
niemiecki

Czas trwania

125 min

Reżyseria

Adina Pintilie

Scenariusz

Adina Pintilie

Główne role

Laura Benson

Muzyka

Ivo Paunov

Zdjęcia

George Chiper

Scenografia

Adrian Cristea

Kostiumy

Maria Pitea

Produkcja

Bianca Oana

Dystrybucja

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Budżet

1 milion EUR

Nagrody
Złoty Niedźwiedź na 68. MFF w Berlinie
Adina Pintilie, reżyserka filmu, ze Złotym Niedźwiedziem (2018).

Touch Me Notrumuńsko-bułgarsko-czesko-francusko-niemiecka koprodukcja z 2018 roku w reżyserii i według scenariusza debiutującej Adiny Pintilie. Film miał swoją premierę w konkursie głównym na 68. MFF w Berlinie, gdzie zdobył nagrodę główną, Złotego Niedźwiedzia.

Touch Me Not traktuje o ekshibicjonizmie, jest próbą przetestowania terapeutycznego potencjału obnażenia – cielesnego i emocjonalnego. Bohaterowie dzielą się swoimi najintymniejszymi myślami i – zupełnie dosłownie – stają nadzy naprzeciw włączonych kamer.

Odkrywając, poza tabu, istotną rolę, jaką odgrywa intymność w rozwoju człowieka, Touch Me Not ma na celu otworzyć nowe perspektywy, kształcić, promować tolerancję i wolność wypowiedzi, stworzyć przestrzeń do autorefleksji, prowokując widza do przewartościowania własnych pomysłów o intymności[1].

Reżyserka w wywiadzie z Piotrem Czerkawskim powiedziała, że podczas kręcenia filmu wraz z aktorami starali się zatrzeć granice pomiędzy fikcją i rzeczywistością, i że „jeśli po seansie "Touch Me Not" widz również nabierze dziecięcej ufności wobec drugiego człowieka, uznam, że jako artystka w pełni osiągnęłam swój cel”[2].

Obsada[3][edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W agregatorze Rotten Tomatoes film uzyskał 50% pozytywnych recenzji na bazie 14 opinii[4].

David Ehrlich z serwisu indieWire wstawił obrazowi Adiny Pintilie rangę C+, zarzucając mu, że „nie wskazuje na wszystkie holistyczne prawdy, ale pozostawia je frustrująco poza zasięgiem”[5]. Za to Deborah Young z The Hollywood Reporter wyraziła się pozytywnie, nazywając film „bezlitośnie wciągającą wyprawą”[6].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]