Tova Berlinski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tova Berlinski (ur. 20 kwietnia 1915 w Oświęcimiu) – izraelska malarka polskiego pochodzenia. Jest nestorką środowiska malarskiego w Jerozolimie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Oświęcimiu jako Gusta Wolf, córka chasyda, właściciela sklepu z meblami Samuela Wolfa i Gizeli z domu Horowitz. Była najstarszą z sześciorga rodzeństwa. We wrześniu 1938 roku wraz z mężem Eliaszem Berlinskim wyemigrowała do Palestyny. Podczas II wojny światowej jej pozostała w Polsce rodzina zginęła w Auschwitz-Birkenau. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych Bezalel w Jerozolimie oraz w Paryżu pod opieką Andre Lhote’a i Henriego Goetz’a. W latach 40., przez pewien czas występowała w teatrze Cameri. Do 1952 roku mieszkała w Tel Awiwie. Obecnie mieszka i tworzy w Jerozolimie. W 1963 roku została laureatką Jerusalem Prize, a w 2000 roku otrzymała nagrodę Mordechai Ish-Shalom za całokształt twórczości i znaczący wkład w rozwój sztuki.

W latach 1965–1984 była wykładowczynią w The Popular University – Beit Ha’Am Bezalel dla dorosłych, prowadziła także prywatne lekcji we własnym studio. W 1974 roku dołączyła do grupy Aklim. W latach 1982–1984 była członkiem Radius Group. W 1984 roku po praz pierwszy od wyjazdu odwiedziła rodzinny Oświęcim.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie obrazy Tovy Berlinski obfitowały w liczne barwy. We wczesnym okresie twórczości artystkę fascynowały kolorowe dziecięce rysunki, później tworzyła barwne abstrakcje z figuratywnymi aluzjami i pejzaże. Obecnie głównym tematem jej malarstwa są ciemne, często czarne kwiaty, które dedykuje swym rodzicom i rodzeństwu, zamordowanym przez hitlerowców w Auschwitz. Nigdy nie uprawiała malarstwa realistycznego.

Tova Berlinski wystawiała swe prace m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Holandii. W styczniu 2006 roku, po raz pierwszy w Polsce, jej dzieła prezentowano na wystawie pt. „O miłości i śmierci” w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu. W tym samym roku zostały wystawione także w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu oraz w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

W 2006 roku Tova Berlinski podarowała Muzeum Auschwitz-Birkenau jedno ze swych dzieł. Jest to obraz bez tytułu przedstawiający pojedynczy szary kwiat w szklanym wazonie. Kompozycja o wymiarach 100 na 70 cm, w szaro-czarnej tonacji, została wykonana na papierze techniką mieszaną.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]