Przejdź do zawartości

Gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi
Symbol zabytku nr rej. A/89 z 20 stycznia 1971 r.[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

ul. Pomorska 21

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

neorenesans

Architekt

Hilary Majewski

Rozpoczęcie budowy

1878

Ukończenie budowy

1881

Pierwszy właściciel

Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Łodzi

Kolejni właściciele

Uniwersytet Łódzki
Akademia Medyczna w Łodzi
od 1996 prywatny właściciel

Obecny właściciel

Fenix Capital S.A.

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi”
Ziemia51°46′37,23″N 19°27′33,53″E/51,777008 19,459314
Strona internetowa

Gmach Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi – siedziba drugiego towarzystwa kredytowego w Królestwie Polskim; pierwsza tego typu placówka powstała w Warszawie. Ideą założonego przez łódzkich fabrykantów towarzystwa było udzielanie pożyczek na cele budowlane.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Widok na gmach, 1896 rok

Wśród głównych inicjatorów powstania był Andrzej Rosicki[2].

Gmach Towarzystwa przy ulicy Średniej 17 (obecnie Pomorska 21) zbudowano w latach 1878–1881 według projektu Hilarego Majewskiego. Front głównego budynku zwieńczony został trójkątnym frontonem wypełnionym reliefem z dewizą „VIRIBUS UNITIS” (Wspólnymi siłami) wyrażającą ideę Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi.

W 1945 roku obiekt oddano w użytkowanie Uniwersytetowi Łódzkiemu, a po wyodrębnieniu z UŁ wydziałów medycznych Akademii Medycznej. Lata użytkowania budynku niezgodnie z przeznaczeniem (w budynku mieścił się Instytut Stomatologii), doprowadziły gmach do ruiny.

Od 2007[potrzebny przypis] r. właścicielem budynku jest międzynarodowa firma Fenix Capital S.A., inwestująca w zniszczone lub zaniedbane nieruchomości o znaczeniu historycznym i nadal dużym potencjale marketingowym. W Łodzi oprócz tego pałacyku przy ul. Pomorskiej posiada dawną fabrykę przy ul. Żeligowskiego[3].

Od IV kwartału 2008 r. budynek został poddany generalnemu remontowi zewnętrznemu i wewnętrznemu. Odrestaurowano m.in. fasadę z umieszczonymi tam rzeźbami, które odzyskały głowy i twarze. Sama elewacja odzyskała oryginalny piaskowy odcień, który został ustalony podczas prac remontowych.

Prace restauracyjne zakończono w IV kw. 2011 r.[4] We wnętrzu największym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest dawna sala posiedzeń zarządu Towarzystwa na I piętrze.

Zgodnie z koncepcją i filozofią działania właściciela pomieszczenia budynku są wynajmowane na wszelkiego rodzaju spotkania biznesowe, towarzyskie, kulturalne. Istnieje również możliwość urządzania wesel, ponieważ obiekt posiada w podziemiach rozbudowane zaplecze kuchenne.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]