Towarzystwo Kultury Świeckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Towarzystwo Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Prezes Rady Krajowej Jerzy Józef Wiatr
Nr KRS 0000105652
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Towarzystwo Kultury Świeckiej (TKŚ) – stowarzyszenie powstałe w 1992 w nawiązaniu do stuletniego dziedzictwa polskiej myśli świeckiej i ruchu świeckiego, na bazie struktur dawnego Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej (TKKŚ). Obecnie nosi ono oficjalną nazwę Towarzystwo Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego. Stowarzyszenie zrzesza ludzi o różnych poglądach politycznych, społecznych i filozoficznych, zespolonych wspólnotą wartości humanistycznych, racjonalistycznych i świeckich. Członkowie i aktywni sympatycy stowarzyszenia uznają za nadrzędne:

Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo jest zrzeszone w Międzynarodowej Unii Humanistycznej i Etycznej (International Humanist and Ethical Union, IHEU) – instytucji upatrującej swoje główne zadania w zakresie poszanowania praw człowieka, edukacji szczególnie w krajach Trzeciego Świata czy zwalczania propozycji tzw. „obrazy religii” formowanej przez najbardziej wsteczne państwa[1]. Za pośrednictwem IHEU towarzystwo nawiązuje różnorodne kontakty z zagranicznymi organizacjami o podobnych bądź bliskich celach. Organizacja ma charakter lewicowy. 13 września 2006 towarzystwo podpisało program Porozumienie Lewicy i Demokratów „Wspólna Polska”. TKŚ aktywnie rozwija współpracę z wieloma działającymi w kraju organizacjami reprezentującymi podobne wartości.

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego wydaje dwumiesięcznik Res Humana. Na jego łamach prezentowana jest myśl humanistyczna, racjonalistyczna i kultura świecka oraz działalność społeczna i edukacyjna Rady Krajowej Towarzystwa, a także licznych oddziałów terenowych. Dnia 3 kwietnia 2009 r. w uznaniu zasług rozwoju nauki i kultury polskiej redakcja otrzymała prestiżowe wyróżnienie – Kowadło Stowarzyszenia Kuźnicy[2], co zbiegło się z jubileuszem wydania 100. numeru czasopisma. Obok Res Humany krakowski oddział stowarzyszenia wydaje kwartalnik Forum Myśli Wolnej[3].

Cele statutowe[edytuj | edytuj kod]

  1. Współkształtowanie kultury narodowej, a zwłaszcza jej wartości humanistycznych, racjonalistycznych i świeckich.
  2. Rozwijanie doradztwa społecznego obejmującego zwłaszcza problemy celu i sensu życia, zagadnienia moralne i światopoglądowe współczesnego człowieka, rozumiane w ich ludzkim i ziemskim wymiarze.
  3. Kształtowanie kultury światopoglądowej społeczeństwa polskiego poprzez krzewienie idei tolerancji i wolności sumienia oraz obronę osób dyskryminowanych bądź prześladowanych z powodu przekonań światopoglądowych.
  4. Działanie dostępnymi ruchowi społecznemu metodami na rzecz umacniania i obrony świeckiego i demokratycznego charakteru państwa oraz jego instytucji.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Rada Krajowa stowarzyszenia ma siedzibę w Warszawie. Oddziały terenowe TKŚ mieszczą się m.in. w: Bielsku-Białej, Katowicach, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Puławach, Radomiu, Rzeszowie, Wrocławiu i Warszawie. W Katowicach, już w kwietniu 1991 roku powołano Klub Kultury Współżycia i Tolerancji im. Tadeusza Kotarbińskiego, który poszerzył formy działania ruchu laickiego na Śląsku poprzez organizowanie licznych spotkań popularnonaukowych m.in. wspólnie z komisjami PAN w Katowicach, TWP, „Klubem Dyskusyjnym Spojrzenia”. Klub posiada własną stronę internetową na której znajduje się m.in. forum dyskusyjne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]