Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie
Ilustracja
Medal The Linnean Society of London
Naturae discere Mores
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Data założenia

1788

Profil działalności

przyroda, taksonomia

Przewodniczący

Dr Vaughan Southgate

brak współrzędnych
Strona internetowa

Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie (ang. The Linnean Society of London) – jedno z najstarszych stowarzyszeń naukowych w Londynie[1]. Jest też najstarszym stowarzyszeniem poświęconym wyłącznie historii naturalnej. Zajmuje się badaniami i edukacją w zakresie historii naturalnej i taksonomii. Towarzystwo zostało założone w 1788 roku, przyjmując nazwę od szwedzkiego naukowca Karola Linneusza.

Powstanie Towarzystwa[edytuj | edytuj kod]

Założycielem i pierwszym przewodniczącym towarzystwa był Sir James Edward Smith (1759/28). Powstające stowarzyszenie traktował jako miejsce spotkań dla świata nauki historii naturalnej. Smith był naukowcem i kolekcjonerem. Do zasobów towarzystwa włączył kolekcje swoje jak również okazy roślin i zwierząt pierwotnie zebrane przez Linneusza.

Od 1857 r. towarzystwo wydawało czasopismo Journal of the proceedings of the Linnean Society. Botany. W 1969 roku znów zmieniło ono nazwę na Botanical Journal of the Linnean Society i pod tym tytułem wychodzi do dzisiaj[2].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Botaniczne i zoologiczne zbiory Linneusza zostały zakupione przez sir Jamesa Smitha w 1783 roku. Obecnie zbiory obejmują 14.000 okazów roślin, 158 ryb, 1564 muszle, 3198 owadów, 1600 książek i 3000 listów i dokumentów.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie.

Funkcjonują trzy kategorie członkostwa: Członek-student, Członek stowarzyszony i pełna forma członkostwa. Wymagana jest rekomendacja dwóch członków. Po przyjęciu nabywa się prawo do stosowania po nazwisku skrótu FLS (od: Fellow of the Linnean Society) lub ALS (od: Associate of the Linnean Society).

Towarzystwa Linneuszowskie na świecie[edytuj | edytuj kod]

  • Australia: Linnean Society of New South Wales
  • Francja: La Société Linnéenne de la Seine maritime
Société linnéenne de Lyon
Société linnéenne de Provence
Société Linnéenne de Bordeaux
Société Linnéenne de Normandie
The Linnaean Society of New York

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]