Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Prezes Dominik Krupiński
Nr KRS 0000107301
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" – organizacja pozarządowa pożytku publicznego, której misją jest ochrona dziko żyjących gatunków roślin i zwierząt.

Formalnie istnieje od roku 1994, ale początki organizacji sięgają pierwszej połowy lat 80. XX w. Wówczas grupa ornitologów, pracujących i studiujących w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach (obecnie Akademia Podlaska), zainicjowała kompleksowe zbieranie informacji na temat awifauny Niziny Mazowieckiej. Bardzo szybko nawiązane zostały kontakty z ponad 200 osobami, które dostarczały danych o występowaniu nie tylko ptaków, ale i płazów, gadów i ssaków. Materiały te zostały zdeponowane w Regionalnej Kartotece Faunistycznej.

Na początku lat dziewięćdziesiątych osoby koordynujące badania faunistyczne utworzyły Mazowieckie Towarzystwo Ochrony Fauny. Od początku roku 2002 w Towarzystwie funkcjonuje Sekcja Botaniczna, która postawiła sobie za cel monitoring i ochronę rzadkich gatunków roślin na Nizinie Mazowieckiej. Dnia 8 marca 2003 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków, na którym została podjęta decyzja o zmianie nazwy Towarzystwa. Nowa, obowiązująca już nazwa brzmi: Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian".

Od roku 2005 TP "Bocian" jest członkiem IUCN – The World Conservation Union (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody).

Siłą Towarzystwa są członkowie i współpracownicy. Oni realizują wiele projektów, które dotyczą ochrony przyrody. Koordynatorami większości przedsięwzięć są stali pracownicy Towarzystwa. Fundusze na realizację projektów pochodzą z dotacji (przyznawanych przez fundacje finansujące ochronę przyrody), darowizn oraz składek członkowskich.

W 2012 roku Stowarzyszenie wydało "Poradnik ochrony bociana białego"[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poradnik ochrony bociana białego. Warszawa: 2012. ISBN 978-83-60647-19-6. [dostęp 2016-08-02].