Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Prezes Dominik Krupiński
Nr KRS 0000107301
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” – organizacja pozarządowa pożytku publicznego, której misją jest ochrona dziko żyjących gatunków roślin i zwierząt.

Formalnie istnieje od roku 1994, ale początki organizacji sięgają pierwszej połowy lat 80. XX w. Wówczas grupa ornitologów, pracujących i studiujących w ówczesnej Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach (obecnie Akademia Podlaska), zainicjowała kompleksowe zbieranie informacji na temat awifauny Niziny Mazowieckiej. Bardzo szybko nawiązane zostały kontakty z ponad 200 osobami, które dostarczały danych o występowaniu nie tylko ptaków, ale i płazów, gadów i ssaków. Materiały te zostały zdeponowane w Regionalnej Kartotece Faunistycznej.

Na początku lat dziewięćdziesiątych osoby koordynujące badania faunistyczne utworzyły Mazowieckie Towarzystwo Ochrony Fauny. Od początku roku 2002 w Towarzystwie funkcjonuje Sekcja Botaniczna, która postawiła sobie za cel monitoring i ochronę rzadkich gatunków roślin na Nizinie Mazowieckiej. Dnia 8 marca 2003 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków, na którym została podjęta decyzja o zmianie nazwy Towarzystwa. Nowa, obowiązująca już nazwa brzmi: Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”.

Od roku 2005 TP „Bocian” jest członkiem IUCN – The World Conservation Union (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody).

Siłą Towarzystwa są członkowie i współpracownicy. Oni realizują wiele projektów, które dotyczą ochrony przyrody. Koordynatorami większości przedsięwzięć są stali pracownicy Towarzystwa. Fundusze na realizację projektów pochodzą z dotacji (przyznawanych przez fundacje finansujące ochronę przyrody), darowizn oraz składek członkowskich.

W 2012 roku Stowarzyszenie wydało „Poradnik ochrony bociana białego”[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poradnik ochrony bociana białego. Warszawa: 2012. ISBN 978-83-60647-19-6. [dostęp 2016-08-02].