Przejdź do zawartości

Towarzystwo Urbanistów Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Towarzystwo Urbanistów Polskich
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

1923

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Prezes

dr inż. arch. Tomasz Majda

Nr KRS

0000103249

Data rejestracji

2002

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Towarzystwo Urbanistów Polskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Towarzystwo Urbanistów Polskich”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Towarzystwo Urbanistów Polskich”
Ziemia52°13′15″N 21°00′43″E/52,220956 21,011944
Strona internetowa

Towarzystwo Urbanistów Polskich (oficjalny skrót: TUP) – ogólnopolskie stowarzyszenie społeczno-naukowo-zawodowe urbanistów z siedzibą w Warszawie przy ulicy Lwowskiej 5/100.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Towarzystwo Urbanistów Polskich powstało w styczniu 1923 roku. Inicjatorem jego powstania był Oskar Sosnowski, kierownik nowo powstałego Zakładu Architektury Polskiej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zaś założycielami grupa twórców i naukowców z Politechniki Warszawskiej, Działu Regulacji Miast Ministerstwa Robót Publicznych oraz Miejskiego Biura Regulacji: Jerzy Raczyński, Bruno Zborowski, Juliusz Żakowski, Roman Feliński, Antoni Jawornicki, Adam Kuncewicz, Kazimierz Saski, Józef Jankowski, Józef Podgórski[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Celem Towarzystwa jest aktywne oddziaływanie na wszelkie dziedziny twórczości i działalności kształtującej zagospodarowanie przestrzenne kraju oraz ochronę środowiska.

Towarzystwo realizuje swoje cele w szczególności poprzez działalność organizacyjną i naukową związaną z organizacją wydarzeń o charakterze lokalnym lub ogólnopolskim, prowadzenie działalności wydawniczej oraz krzewienie w społeczeństwie kultury użytkowania przestrzeni. Towarzystwo podejmuje również współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej wyrażając opinie o projektach aktów prawnych oraz poprzez udział w pracach legislacyjnych. Istotnym obszarem działalności jest również doskonalenie i rozpowszechnianie wiedzy specjalistycznej oraz podnoszenie poziomu zawodowego w ramach wewnętrznego systemu potwierdzania kwalifikacji i umiejętności[2].

Struktury organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Podstawowa struktura organizacyjna Towarzystwa składa się z Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej z siedzibą w Warszawie oraz Rady Towarzystwa i Walnego Zjazdu Delegatów[2].

Rzeczoznawcy Towarzystwa Urbanistów Polskich[edytuj | edytuj kod]

W ramach Towarzystwa funkcjonuje wewnętrzny system podnoszenia kwalifikacji i umiejętności polegający na potwierdzaniu kompetencji członków ubiegających się o wpisanie do rejestru Rzeczoznawców Towarzystwa Urbanistów Polskich. System ten ma na celu doskonalenie i rozpowszechnianie wiedzy specjalistycznej oraz podnoszenie poziomu zawodowego członków Towarzystwa. Tytuł nadaje się w specjalnościach, których wykaz określa Zarząd Główny Towarzystwa i obejmuje planowanie przestrzenne, planowanie regionalne, projektowanie urbanistyczne, rewitalizację urbanistyczną, urbanistykę społeczną, urbanistykę operacyjną, ochronę dziedzictwa urbanistycznego, ekofizjografię urbanistyczną, ruralistykę, projektowanie krajobrazu, systemy transportowe i mobilność, geoinformację i analizę urbanistyczną oraz prawo zagospodarowania przestrzeni[3].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Członkowie Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Kazimierz Pawłowski, Geneza i działalność TUP w latach 1923-1939 a rozwój myśli urbanistycznej w Polsce, [w:] Edward Usakiewicz (red.), Towarzystwo Urbanistów Polskich 1923-1973, Warszawa: ARKADY, 1972.
  2. a b Statut [online], tup.org.pl [dostęp 2022-02-23].
  3. Rzeczoznawcy TUP [online], tup.org.pl [dostęp 2022-02-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]