Toyota Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Toyota Bank Polska
Spółka Akcyjna
Logo
Ilustracja
Budynek Orion (pierwszy z lewej), w którym znajduje się siedziba Toyota Bank Polska SA
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 2000
Państwo Polska
Siedziba ul. Postępu 18b
02-676 Warszawa
Numer KRS 0000051233
Prezes Bogdan Grzybowski
Rodzaj banku bank uniwersalny, samochodowy
Strona internetowa

Toyota Bank Polska SA (TBP) – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, działający na polskim rynku od 2000 roku i będący członkiem Związku Banków Polski, objęty gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Właścicielem TBP jest niemiecka spółka Toyota Kreditbank GmbH z siedzibą w Kolonii. Od 2007 roku Toyota Bank Polska udostępnia platformę bankowości elektronicznej, oferując usługi finansowe online firmom i klientom indywidualnym. Od 2017 roku prezesem zarządu jest Bogdan Grzybowski[1]

Historia działalności[edytuj | edytuj kod]

Toyota Bank Polska SA rozpoczął działalność w Polsce w 2000 roku jako część koncernu Toyota Motor Corporation i Toyota Financial Services Corporation (TFSC). Tym samym TBP stał się jedną z 30 filii TFSC[2] działających w różnych krajach świata i dostarczających różne produkty finansowe.

W 2002 roku rozpoczęła działalność Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. (TLP), której jedynym udziałowcem jest Toyota Bank. W ten sposób TBP rozszerzyło usługi o segment leasingu i najmu długoterminowego.

20 marca 2007 roku Toyota Bank uruchomił platformę internetową, udostępniając w ten sposób usługi bankowości elektronicznej (dostęp przez Internet, telefon i SMS)[3]. Jednocześnie zmienił się profil działalności banku – ofertę rozszerzono o dodatkowe produkty, w tym konta, lokaty, kredyty i karty płatnicze. W 2019 roku TBP udostępnił nową wersję systemu bankowości elektronicznej oraz aplikację mobilną do autoryzacji transakcji w bankowości internetowej[4].

12 marca 2016 roku TBP udostępni klientom nowy serwis internetowy z odświeżonym systemem składania wniosków produktowych. Odtąd serwis Toyota Bank nawiązuje wyglądem do stylistyki stron Grupy Toyota[5].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Kluczowy segment działalności Toyota Bank, od którego ta instytucja rozpoczynała funkcjonowanie na rynku w Polsce, to wsparcie klientów indywidualnych i firm w finansowaniu zakupu samochodów marki Toyota oraz Lexus. Z czasem ofertę rozszerzono o finansowanie usług u dilera (serwis samochodu). Po utworzeniu w 2001 roku Toyota Leasing Polska działalność TBP objęła także finansowanie samochodów Toyota i Lexus w formie leasingu operacyjnego, finansowego oraz najmu długoterminowego.

Od 2007 roku zmieniła się profil Toyota Bank. Oferta została znacznie poszerzona. Klientom indywidualnym TBP udostępnił konta osobiste, oszczędnościowe oraz młodzieżowe. Konsumenci mogą także założyć lokaty terminowe lub wybrać odpowiedni dla siebie plan oszczędzania. W Toyota Bank można także zaciągnąć kredyt na zakup samochodu, wziąć pożyczkę na dowolny cel, a także skorzystać z linii kredytowej lub z karty kredytowej. Z takich samych produktów mogą korzystać w TBP również małe i średnie firmy.

Wartości Toyota Bank[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem Toyota Bank jest wspieranie klientów w finansowaniu zakupu samochodów oraz udostępnianie nowoczesnych produktów bankowych. TBP podkreśla jednak, że w codziennej działalności kieruje się wartościami, w których najważniejszy jest człowiek i klient. Toyota Bank opiera się tu na filozofii „Toyota Way”, która została wypracowana przez całą Grupę Toyota.

„Toyota Way” to system stosowany każdego dnia, który obejmuje:

 • dostarczanie innowacyjnych i bezpiecznych produktów finansowych i tym samym zdobywanie lojalnych klientów;
 • szybkie i elastyczne reagowanie na bieżące wydarzenia i potrzeby klientów;
 • realizowanie wspólnego celu zgodnie z zasadami misji koncernu Toyota;

Toyota Bank podkreśla, że w jego funkcjonowaniu ważna jest atmosfera wzajemnego szacunku i zaufania[6]. Przywiązuje ogromną wagę do kreatywnego myślenia i rozwoju technologicznego, a także zachęca ludzi do uczenia się od siebie. To stanowi fundament rozwoju firmy.

 • TBP wspiera także od lat najmłodszych Polaków w edukacji zarządzania finansami. W tym celu co roku jest organizowana akcja „Bonus dla najlepszych”. Uczniowie, którzy pochwalą się najlepszymi ocenami, otrzymują do 200% dodatkowych odsetek na młodzieżowym Koncie Click oraz karty prezentowe na zakupy[7].

Dla Toyota Bank ważne jest również przesłanie Akio Toyoda, mówiące, że wszystkie kryzysy pozwoliły wypracować dla Toyoty cenną wartość.  

Toyota Leasing[edytuj | edytuj kod]

Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. (TLP) rozpoczęła działalność w 2002 roku, a jej jedynym udziałowcem jest Toyota Bank. Oferta leasingowa skupia się na wspieraniu finansowania zakupu samochodów Toyota i Lexus w zakresie leasingu operacyjnego i finansowego oraz najmu długoterminowego.

Zarząd i rada nadzorcza[edytuj | edytuj kod]

Prezes zarządu – Bogdan Grzybowski

 • Dyrektor Pionu Wsparcia Biznesu i Procesów, członek zarządu – Małgorzata Wachowska
 • Dyrektor Pionu Finansów i Kredytów, członek zarządu – Artur Zdziebło
 • Dyrektor Pionu Sprzedaży, Rozwoju Produktu i Skarbu, członek zarządu – Ireneusz Wojciechowski

Skład Rady Nadzorczej

 • Przewodniczący Rady Nadzorczej – Ivo Ljubica
 • Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej – Chrystian Ruben

Członkowie Rady Nadzorczej:

 • George Juganar
 • Michael Kainzbauer
 • Lech Kurkliński
 • Jacek Pawlak[8]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]