Toyota Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Toyota Bank Polska
Spółka Akcyjna
Ilustracja
Ilustracja
Budynek Orion (pierwszy z lewej), w którym znajduje się siedziba Toyota Bank Polska SA
Forma prawna

spółka akcyjna

Data założenia

2000

Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Nr KRS

0000051233

Prezes

Bogdan Grzybowski

Rodzaj banku

bank uniwersalny, samochodowy

Strona internetowa

Toyota Bank Polska SA (TBP) – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, działający w Polsce od 2000 roku.

Bank jest członkiem Związku Banków Polskich. Właścicielem TBP jest niemiecka spółka Toyota Kreditbank GmbH z siedzibą w Kolonii. Od 2007 roku bank udostępnia platformę bankowości elektronicznej, oferując usługi finansowe online firmom i klientom indywidualnym. Od 2017 roku prezesem zarządu jest Bogdan Grzybowski[1].

Historia działalności[edytuj | edytuj kod]

Toyota Bank Polska SA rozpoczął działalność w Polsce w 2000 roku jako część koncernu Toyota Motor Corporation i Toyota Financial Services Corporation (TFSC). Tym samym TBP stał się jedną z 30 filii TFSC[2] działających w różnych krajach świata i dostarczających różne produkty finansowe.

W 2002 roku rozpoczęła działalność Toyota Leasing Polska Sp. z o.o. (TLP), której jedynym udziałowcem jest Toyota Bank. W ten sposób TBP rozszerzyło usługi o segment leasingu i najmu długoterminowego. Oferta leasingowa koncentruje się na wspieraniu finansowania zakupu samochodów Toyota i Lexus w zakresie leasingu operacyjnego i finansowego oraz najmu długoterminowego.

20 marca 2007 roku Toyota Bank uruchomił platformę internetową, udostępniając w ten sposób usługi bankowości elektronicznej (dostęp przez Internet, telefon i SMS)[3]. Jednocześnie zmienił się profil działalności banku – ofertę rozszerzono o dodatkowe produkty, w tym konta, lokaty, kredyty i karty płatnicze. W 2019 roku TBP udostępnił nową wersję systemu bankowości elektronicznej oraz aplikację mobilną do autoryzacji transakcji w bankowości internetowej[4].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Kluczowy segment działalności Toyota Bank, od którego ta instytucja rozpoczynała funkcjonowanie na rynku w Polsce, to wsparcie klientów indywidualnych i firm w finansowaniu zakupu samochodów marki Toyota oraz Lexus. Z czasem ofertę rozszerzono o finansowanie usług u dilera (serwis samochodu). Po utworzeniu w 2001 roku Toyota Leasing Polska działalność Banku objęła także finansowanie samochodów Toyota i Lexus w formie leasingu operacyjnego, finansowego oraz najmu długoterminowego.

W 2007 roku Bank znacznie poszerzył swoją ofertę produktową oferując klientom indywidualnym rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe i oszczędnościowe oraz kredyty gotówkowe. Konsumenci mogą także założyć lokaty terminowe. W Banku można także zaciągnąć kredyt na zakup samochodu, wziąć pożyczkę na dowolny cel, a także skorzystać z kredytu w koncie osobistym lub z karty kredytowej. Z takich samych produktów mogą korzystać również małe i średnie firmy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]