Toyota Research Institute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Toyota Research Institute, Inc. (TRI) – firma badawcza należąca do Toyota Motor Corporation, zajmująca się przede wszystkim prowadzeniem badań nad sztuczną inteligencją, robotyką i wielkimi zbiorami danych. Dyrektorem generalnym TRI został Gill Pratt, specjalista w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji (pracował naukowo na MIT, Olin College oraz w wojskowej agencji Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma rozpoczęła działalność w styczniu 2016 roku. Toyota zainwestuje w nią łącznie 1 miliard dolarów w ciągu 5 lat i zatrudni docelowo 250 naukowców i inżynierów. Dodatkowo Toyota zainwestowała 50 milionów dolarów na powołanie centrów badawczych na Massachusetts Institute of Technology oraz na Uniwersytecie Stanforda do prowadzenia badań podstawowych nad sztuczną inteligencją. W sierpniu 2016 roku Gill Pratt ogłosił, że Toyota inwestuje kolejne 22 mln dolarów w ciągu 4 lat na badania nad autonomicznymi pojazdami na Uniwersytecie Michigan. Profesorowie Ryan Eustice i Edwin Olson z Uniwersytetu Michigan podjęli równoległe zatrudnienie w ośrodku TRI w Ann Arbor[2].

W październiku 2016 roku Toyota, BMW i Allianz wykupiły licencję na technologię wykorzystującą sztuczną inteligencję firmy Nauto z Doliny Krzemowej. System Nauto posłuży do rozbudowy systemów bezpieczeństwa czynnego i dalszego opracowywania autonomicznych samochodów. Toyota, BMW i Allianz wykupiły udziały w firmie Nauto[3].

W lutym 2017 roku Ryan Eustice z ośrodka Toyota Research Institute w Ann Arbor w Michigan został powołany przez gubernatora Ricka Snydera do Michigan Council on Future Mobility[4].

W marcu 2017 roku TRI przedstawiła prototyp autonomicznego samochodu drugiej generacji, pierwszy w całości opracowany przez zespół TRI. Samochód został zaprezentowany podczas Prius Challenge Event na torze Sonoma Raceway w Kalifornii. Jest to Lexus LS 600hL, który został wyposażony w lidar, radar i kamerę, które umożliwiają samodzielne poruszanie się bez całkowitego polegania na precyzyjnych mapach[5].

Cele działalności[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem TRI jest wdrażanie wyników badań podstawowych oraz tworzenie produktów. Główne obszary zainteresowania to bezpieczeństwo na drodze, ułatwianie prowadzenia samochodu osobom starszym i niepełnosprawnym, rozwój domowych robotów zwiększających samodzielność osób starszych i niepełnosprawnych. Ośrodek TRI w Ann Arbor niedaleko Detroit (TRI-ANN) specjalizuje się w autonomicznych samochodach. Prawo stanu Michigan umożliwia testowanie samochodów autonomicznych w normalnym ruchu na drogach publicznych. Centrum w Palo Alto (TRI-PAL) zajmuje się systemami bezpieczeństwa, a ośrodek w Cambridge (TRI-CAM) pracuje nad symulacjami i uczeniem się maszyn.

Siedziby i współpraca[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Toyota zainwestuje miliard dolarów w badania nad sztuczną inteligencją. toyotanews.pl, 2015-11-06. [dostęp 2017-03-06]. (pol.).
  2. Kirsten Korosec: Toyota Expands AI, Robotics Research to Third Facility. Fortune, 2016-04-07. [dostęp 2017-03-06]. (ang.).
  3. Alexandria Sage: Toyota, BMW, Allianz ink data-sharing deal with autonomous start-up Nauto. Reuters, 2016-10-07. [dostęp 2017-03-06]. (ang.).
  4. Kurt Nagl: Snyder appoints 12 to Michigan Council on Future Mobility. crainsdetroit.com, 2017-02-27. [dostęp 2017-03-06]. (ang.).
  5. Jordan Golson: Toyota's billion-dollar AI reseach center has a new self-driving car. theverge.com, 2017-03-03. [dostęp 2017-03-06]. (ang.).