Trójkąt śmierci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat odpływu krwi z trójkąta śmierci (strona prawa). Żyła kątowa (widoczna u nasady nosa) łączy się z żyłami oczodołu, którymi odpływ krwi odbywa się do zatoki jamistej (cavernous sinus)

Trójkąt śmierci (łac. triangulum mortis) – obszar anatomiczny twarzy w kształcie trójkąta, którego podstawę tworzy linia łącząca kąciki ust, a wierzchołkiem jest szczyt piramidy nosa. Zawiera wargę górną i piramidę nosa.

Obszar ten posiada specyficzne unaczynienie żylne: z jednej strony żyły nosa i wargi górnej łączą się z układem żylnym szyi przez żyłę twarzową, a z drugiej ku górze poprzez żyłę kątową i żyłę oczną górną i dolną (patrz rysunek) wnikają do zatoki jamistej w jamie czaszki.

Odpływ krwi w kierunku jamy czaszki przez żyłę kątową jest niebezpieczny w przypadku stanów zapalnych w obrębie tego trójkąta (czyrak przedsionka nosa, czyrak wargi górnej), stwarzając niebezpieczeństwo groźnych dla życia powikłań wewnątrzczaszkowych, szczególnie zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej. Dochodzi do niego w następstwie zakrzepowego zapalenia naczyń żylnych. Powikłaniom wewnątrzczaszkowym z tego obszaru sprzyja także specyficzna budowa żył twarzoczaszki, które mogą być pozbawione zastawek żylnych, co sprzyja rozprzestrzenianiu się procesu zapalnego.

Danger triangle of the face diagram.jpg

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Otorynolaryngologia praktyczna – podręcznik dla studentów i lekarzy, tom I. red. G. Janczewki, wyd. Via Medica, Gdańsk 2005, ​ISBN 83-89861-31-3

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.