Trójkąt Hala’ib

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Trójkąt Hala'ib)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hala'ib.png
Eg-map.png

Trójkąt Hala’ib (inna pisownia - Trójkąt Halayeb, ar: مثلث حلايب‎ [moˈsællæs ħæˈlæːjeb]) – terytorium sporne pomiędzy Egiptem i Sudanem, o powierzchni 20 580 km², położone na afrykańskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Główne miasto to Hala’ib. Innym obszarem spornym między Egiptem i Sudanem jest Bir Tawil.

Suwerenność na tym obszarze nigdy nie została ustalona w sposób zadowalający. Zarówno Egipt jak i Sudan roszczą sobie prawo do tego obszaru. W roku 1899 Wielka Brytania, mająca wielki wpływ na tym obszarze, wytyczyła granicę egipsko-sudańską wzdłuż 22 równoleżnika. Po odzyskaniu niepodległości, obydwa kraje zgodziły się, że taki podział jest krzywdzący dla Beduinów ze szczepu Biszari, których tereny leżały poza wytyczoną granicą, w związku z czym Egipt przekazał część tych ziem pod administrację sudańską.

W 1958 roku Gamal Abdel Naser wysłał wojska egipskie do spornego regionu, ale wycofał je jednak wkrótce potem. Mimo że oba kraje roszczą sobie prawo do tego obszaru, pozostał on pod kontrolą Sudanu do sporu w 1992 roku, kiedy to Egipt sprzeciwił się sudańskiemu przyznaniu prawa do poszukiwania morskich złóż ropy naftowej kanadyjskiej firmie naftowej. Wtedy to Egipt wysłał w ten region swoją armię. W styczniu 2000 roku, Sudan wycofał swoje siły z tej strefy, natomiast wojska Egiptu dalej stacjonują w Trójkącie Hala’ib.

W 2004 roku prezydent Sudanu Omar al-Baszir stwierdził, że pomimo wycofania swego wojska i faktycznej egipskiej kontroli w Trójkącie Hala’ib, nadal powinien on należeć do Sudanu. Prezydent oświadczył, że Sudan nigdy nie zrezygnował z miasta Hala’ib i jego okolicy. Nowo odkryte rezerwy ropy naftowej na tym terytorium mogą tylko zwiększyć pragnienie obu państw do ubiegania się o ten obszar.

Walczące na sudańskim froncie wschodnim, polityczno-wojskowe grupy składające się z Kongresu Bedża i Wolnych Lwów, które podpisały porozumienie pokojowe z rządem w Chartumie, oświadczyły, że uznają one Trójkąt Hala’ib za suwerenną część Sudanu, ze względu na fakt, że Hala’ib jest zamieszkana przez ludność związaną z Sudanem etnicznie, językowo i plemiennie.

Zobacz też[edytuj]