Tracheotomia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schemat tracheostomii – stosunki anatomiczne[1]:
1 - Struny głosowe
2 - Chrząstka tarczowata
3 - Chrząstka pierścieniowata
4 - Chrząstki tchawicy
5 - Balon służący do fiksacji rurki

Tracheotomiaotolaryngologiczny zabieg otwarcia przedniej ściany tchawicy i wprowadzenie rurki do światła dróg oddechowych i tą drogą prowadzenie wentylacji płuc. W wyniku tracheotomii zapewnia się dopływ powietrza do płuc, z pominięciem nosa, gardła i krtani.

Podział[edytuj]

 • tracheotomia nagła (pilna)
 • tracheotomia nienagła (planowa)
 • tracheotomia górna – otwarcie tchawicy powyżej węziny tarczycy
 • tracheotomia środkowa – otwarcie tchawicy po uprzednim przecięciu i podwiązaniu węziny tarczycy - najczęstszy i najbezpieczniejszy typ tracheotomii
 • tracheotomia dolna – otwarcie tchawicy poniżej węziny tarczycy

Wskazania do wykonania tracheotomii[edytuj]

 • ciężkie urazy twarzoczaszki
 • oparzenia dróg oddechowych
 • przeszkoda w drogach oddechowych np. guz
 • jako wstęp do wykonania laryngektomii częściowej lub całkowitej
 • obustronne porażenie fałdów głosowych
 • konieczność przewlekłej sztucznej wentylacji (respirator)
 • nadmiar zalegającej wydzieliny oskrzelowej
 • przedłużona intubacja

Jest to jedna z najstarszych procedur chirurgicznych, jej wynalezienie przypisywane[2] jest starożytnemu lekarzowi Asklepiadesowi, żyjącemu na przełomie II i I wieku p.n.e. Często jest to zabieg ratujący życie, wykonywany w warunkach szpitalnych.

Przebieg zabiegu tracheotomii[edytuj]

Zabieg tracheotomii polega na pionowym lub rzadziej poziomym nacięciu skóry poniżej chrząstki pierścieniowatej krtani. Następnie po wypreparowaniu i przecięciu mięśni powierzchownych szyi i mięśni podgnykowych dochodzi się do gruczołu tarczowego, który zsuwa się lub (częściej) przecina w obrębie węziny, odsłaniając chrząstki tchawicy. Przy pomocy skalpela wycina się w chrząstce tchawicy (zazwyczaj druga lub trzecia chrząstka poniżej chrząstki pierścieniowatej krtani) okienko (przetokę nazywaną tracheostomią)[3], przez które wprowadza się rurkę tracheotomijną. Oprócz wycinania okienka w tchawicy można także naciąć tchawicę pomiędzy jej chrząstkami (II a III lub III a IV). Przeciętą tarczycę podkłuwa się zabezpieczając przed krwawieniem i wprowadza się rurkę tracheotomijną.

Powikłania[edytuj]

 1. Natychmiastowe – odma opłucnowa lub odma śródpiersia, przetoka tchawiczo-przełykowa, uszkodzenie większych naczyń lub nerwu krtaniowego wstecznego, krwawienie.
 2. Wczesne – zatkanie wydzielinami i śluzem, wysunięcie rurki, zatrzymanie oddychania, poobstrukcyjny obrzęk płuc (gdy tracheotomia jest wykonana u pacjenta z długotrwałą obstrukcją w górnych drogach oddechowych i jest on zależny od hipoksyjnego napędu oddechowego).
 3. Późne – krwawienie z przetoki (może być obfite), zwężenie tchawicy (z powodu niedokrwienia wywołanego przez rurkę tracheotomijną), przetoka tchawiczo-przełykowa, przetoka tchawiczo-skórna, defekt kosmetyczny po dekaniulacji.

Przypisy

 1. Tomasz Makos: Tracheotomia. Portal abczdrowie.pl. [dostęp 2015-01-03].
 2. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Cywilizacje Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Olmekowie - Inkowie. T. 14. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 245. ISBN 83-7425-369-X.
 3. Tomasz Makos: Tracheostomia. Portal abczdrowie.pl. [dostęp 2015-01-03].

Linki zewnętrzne[edytuj]

 1. Technika wykonania tracheotomii - zdjęcia śródoperacyjne
 2. Technika wykonania tracheotomii - animacja

Zobacz też[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.