Tracki grobowiec z Kazanłyku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tracki grobowiec z Kazanłykua
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Thracian Tomb of Kazanlak.jpg
Państwo  Bułgaria
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, III, IV
Numer ref. 44
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1979
na 3. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Tracki grobowiec z Kazanłyku
Tracki grobowiec z Kazanłyku
Ziemia42°37′33″N 25°23′57″E/42,625833 25,399167

Tracki grobowiec z Kazanłyku – murowany tracki grobowiec kurhanowy z okresu hellenistycznego (datowany na ok. 310-290 p.n.e.), znajdujący się w północnej części miasta Kazanłyk, w środkowej części Bułgarii.

Grobowiec jest częścią ogromnej (liczącej ponad 500 obiektów) nekropolii, leżącej w pobliżu starożytnego trackiego miasta Seuthopolis. Przypuszcza się, iż należał do jakiegoś władcy lub wielmoży trackiego, który został pochowany w nim wraz z żoną. Grobowiec został przypadkowo odkryty 19 kwietnia 1944 r. przez żołnierzy rozkopujących wzgórze podczas tworzenia szańców.

Główna komora grobowa ma kształt okrągły i średnicę 2,65 m. Zbudowana jest z cegieł i przykryta kopułą na wysokości 3,25 m. Do komory prowadzi ciasny korytarz (dromos) o długości 1,95 m, otwarty prostokątnym otworem drzwiowym, uformowanym z ciosanych bloków kamiennych. W grobowcu odkryto jedynie pewną ilość niewielkich przedmiotów, co świadczy o tym, iż został on ograbiony już w starożytności.

Największą jednak wartość przedstawiają malowidła ścienne. Pierwszy fryz w komorze grobowej przedstawia uroczystą ucztę, w której uczestniczy małżeństwo, mąż i żona. Przypuszczalnie chodzi o uroczyste pożegnanie przez żonę zmarłego męża. Przedstawione są tu też sylwetki towarzyszących parze muzykantów, sług i koni. Na drugim fryzie znajduje się scena z wyścigów na dwukołowych wozach. Malowidła w korytarzu zawierają sceny walki pieszych i konnych. Malowidła reprezentują wysoki poziom artystyczny i wykazują mieszany styl tracko-grecki.

W 1979 r. grobowiec został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Galeria[edytuj | edytuj kod]