Tracy Ward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tracy Ward
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1958 r.
Londyn Wielka Brytania

Tracy Louise Ward, Marchioness of Worcester, zwykle jako Tracy Ward (ur. 22 grudnia 1958 w Londynie) – brytyjska aktorka i działaczka organizacji ekologicznych.

Córka Petera Alisteira Warda (młodszego syna 3. hrabiego Dudley) i Claire Leonory Baring, córki Amyasa Evelyna Gilesa Baringa. Jej siostrą jest aktorka Rachel Ward, znana z roli w Ptakach ciernistych krzewów. Tracy Ward dorastała na posiadłości ojca w Cornwell w hrabstwie Oxfordshire. Po ukończeniu nauki udała się do Paryża, gdzie rozpoczęła karierę modelki. Później pracowała w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku, najpierw jako sekretarka, później jako sprzedawczyni dzieł sztuki. Niedługo po ukończeniu 20. lat rozpoczęła naukę aktorstwa w londyńskiej Academy of Live and Recorded Arts oraz London Drama School.

Jej najbardziej rozpoznawaną rolą jest rola Tessy Robinson w nadawanym w latach 80. serialu kryminalnym C.A.T.S. Eyes. Zagrała również w innych serialach, takich jak Cluedo czy Doktor Who. Jej dorobek jako aktorki teatralnej obejmuje m.in. Our Day Out (w Nottingham Playhouse) i Intimacy (w Cafe Theatre).

W 1987 r. poślubiła brytyjskiego arystokratę i posiadacza ziemskiego, Henry'ego Johna FitzRoya Somerseta, markiza Worcester (ur. 22 maja 1952), najstarszego syna Davida Somerseta, 11. księcia Beaufort i lady Caroline Jane Thynne, córki 6. markiza Bath. Henry i Tracy mają razem dwóch synów i córkę:

  • Robert Somerset (ur. 20 stycznia 1989), hrabia Glamorgan, zw. Booby Worcester,
  • Isabella Elsa Somerset (ur. 1991), zw. Bella Worcester,
  • Alexander Somerset (ur. 3 września 1995), zw. Xan Worcester.

Pod koniec lat 80. Tracy Worcester zrezygnowała z kariery aktorskiej i poświęciła się działalności w organizacjach ekologicznych. Działała m.in. w Friends of the Earth, International Society for Ecology and Culture, Trustee of the Gaia Foundation, Schumacher Society i Bath Environment Centre. Współpracuje z magazynem "The Ecologist". Działała również w Referendum Party, sprzeciwiającej się rozszerzeniu UE. W 2009 r. nakręciła film dokumentalny Pig Business, traktujący o przemysłowej hodowli świń (prowadzonej przez Smithfield Foods) i jej negatywnym wpływie na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 1985: Doktor Who jako Katz
  • 1985: Mussolini: Nieopowiedziana historia (Mussolini: The Untold Story) jako hrabina Maria Ciano
  • 1986-1987: C.A.T.S. Eyes jako Tessa Robinson
  • 1990: Cluedo, seria I, jako Miss Scarlett

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Film dostępny jest (również po polsku) m.in. na http://www.pigbusiness.co.uk

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Claire Kerr, hrabina Euston
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Kobiety
Następca
Louise Robey, hrabina Burford