Tradycja, Rodzina i Własność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tradycja Rodzina Własność
Tradition, Family and Property
Data założenia 1960
Rodzaj stowarzyszenia no profit

Tradycja, Rodzina i Własność (Tradition, Family and Property – TFP) to stowarzyszenie katolików świeckich powołane w celu obrony tradycji, rodziny i własności. Zostało założone w São Paulo, 26 lipca 1960, przez Brazylijczyków: m.in. Plinio Corrêa de Oliveira, Fernando Furquim de Almeida, José Gonzaga de Arruda, Paulo Barros de Ulhôa Cintra, Alberto Luiz Du Plessis, João Sampaio Netto, Giocondo Mário Vita, José Fernando de Camargo, José de Azeredo Santos, José Carlos Castilho de Andrade, Adolpho Lindenberg, Luiz Nazareno Teixeira de Assumpção F°, Fabio Vidigal Xavier da Silveira.

Program stowarzyszenia bazuje na książce autorstwa Plinio Correa de Oliveira - "Rewolucja i Kontrrewolucja", w którym opisuje on, że chrześcijaństwo poddane zostało działaniu Rewolucji od końca wieku XIV, i że odpowiedzią na ten proces musi być moralna kontrrewolucja[1].

W latach 60. organizacja skupiała się na walce z komunizmem, broniła praw do własności prywatnej, oraz broniła tradycyjnych instytucji społecznych. W latach 70. walczyli z teologią wyzwolenia. Dzięki społecznej akcji zbiórki podpisów doprowadzili do odłączenia się Litwy od Związku Radzieckiego.

Zwolennicy idei TFP są obecni w wielu krajach świata, szczególnie w krajach Ameryki Łacińskiej. W Polsce to środowisko skupione jest wokół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]