Traffic Message Channel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Traffic Message Channel (TMC) – technologia służąca dostarczeniu kierowcy informacji o ruchu.

TMC Pozwala na ciche dostarczanie wysokiej jakości precyzyjnych, aktualnych i istotnych informacji w języku wybranym przez użytkownika. Dane są przesyłane przez specjalnie zakodowane fale FM przy użyciu RDS FM-System, za pomocą satelity lub Digital Audio Broadcasting. Gdy dane są zintegrowane bezpośrednio z systemem nawigacyjnym, kierowca ma możliwość wyznaczenia alternatywnych tras, aby uniknąć wypadków i korków.

Sposób działania[edytuj | edytuj kod]

Każde zdarzenie na drodze jest wysyłane jako wiadomość TMC. Wiadomość jest kodowana według standardów Alert C oraz zawiera dokładne informacje o miejscu i czasie zajścia. Dzięki unikalnemu kodowi dla każdego obszaru na mapie, odbiornik rozsyła informacje w odpowiednim języku do użytkowników.

System TMC jest wspierany przez:

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2007 roku na konferencji CanSecWest przedstawione zostały badania nt. bezpieczeństwa TMC. Prezentacja nazwana Unusual Car Navigation Tricks (ang. Niecodzienne sztuczki z nawigacją samochodową) udowadniała, że RDS-TMC korzysta z jawnego tekstu. Ponadto pokazano jak w prosty sposób zbudować urządzenie, które będzie mogło wysyłać fałszywe, niebezpieczne dla ruchu informacje.

Cały problem został dokładnie opisany w 64. wydaniu internetowego magazynu Phrack.

Forum[edytuj | edytuj kod]

TMC-Forum jest darmową organizacją zrzeszającą użytkowników TMC. Umożliwia ono przekazywanie informacji o ruchu oraz ich weryfikację.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Następujące kraje dostarczają usługę TMC:

TMC w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Na początku maja 2010 roku fińska firma Destia Traffic (wykupiona 30 czerwca 2010 roku przez Mediamobile Nordic[1]) wraz z RMF FM uruchomiła płatną wersję systemu TMC w Polsce[2]. Zakodowany system działa na falach radiowych wysyłanych przez radio RMF FM.

Serwis działa na obszarze całego kraju, który został podzielony na kilka stref, dzięki czemu kierowcy otrzymują informacje z regionu, w którym aktualnie podróżują.

Serwis udostępnia szczegółowe informacje o pracach drogowych, korkach, zamkniętych odcinkach dróg i ulic, wypadkach, danych pogodowych oraz innych utrudnieniach wpływających na komfort podróżowania. System dostępny jest dla użytkowników urządzeń Garmin, Navigon, Becker które posiadają odbiorniki TMC.

W lutym 2013 roku MediaMobile we współpracy z Polskim Radiem przeprowadziło testy serwisu w formie radia cyfrowego.

W listopadzie 2012 firma CE-Traffic uruchomiła drugą w Polsce komercyjną wersję systemu TMC. Usługa działa przy współpracy z Radiem ZET i jest dostępna na obszarze całego kraju[3], który został podzielony na 9 stref dzięki czemu kierowcy otrzymują aktualne i regionalnie filtrowane komunikaty. System udostępnia szczegółowe informacje o korkach, a także o robotach drogowych, zamkniętych odcinkach dróg, wypadkach itp.[4]. Od grudnia 2012 system dostępny jest na wybranych urządzeniach firmy GOCLEVER[5]. Licencja na usługę jest dożywotnia, a użytkownik nie ponosi dodatkowych kosztów za transmisję danych ani za aktualizacje.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]