Tragedia Makbeta (film 1971)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tragedia Makbeta
The Tragedy of Macbeth
Gatunek

dramat
kostiumowy

Data premiery

13 października 1971

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

140 min

Reżyseria

Roman Polański

Scenariusz

Kenneth Tynan
Roman Polański

Główne role

Jon Finch
Francesca Annis

Zdjęcia

Gil Taylor

Kostiumy

Anthony Mendleson

Tragedia Makbeta (inny tytuł Makbet, ang. The Tragedy of Macbeth) – film fabularny Romana Polańskiego z 1971 roku, zrealizowany na podstawie sztuki Williama Szekspira, o tym samym tytule.

Tragedia Makbeta to pierwszy film Polańskiego zrealizowany po tragicznej śmierci jego żony, Sharon Tate. Krytycy uważali, że film jest nacechowany większą brutalnością niż dramat Szekspira, ponieważ znajdujący się w depresji Polański chciał odreagować rodzinną tragedię.

Film został wyprodukowany przy wsparciu Victora Lownesa, członka zarządu Playboya, a realizacja filmu (kręconego w Walii) przedłużyła się i jego budżet wynoszący 2,5 miliona dolarów musiał zostać zwiększony o dodatkowe 600 tysięcy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

XI wiek, Szkocja. Historia lorda, żądnego władzy Makbeta, który za namową swojej żony w podstępny sposób zabija króla Szkocji i przejmuje po nim tron – realizuje się w ten sposób przepowiednia wiedźm, które Makbet spotkał wracając z wojny. Nowo koronowany król i jego żona, zamiast cieszyć się władzą, nękani wyrzutami sumienia popadają stopniowo w obłęd.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1973: nagroda dla Anthony’ego Mendlesona za najlepsze kostiumy na BAFTA Awards

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]