Traktat Methuena

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Traktat Methuena - porozumienie handlowe pomiędzy Portugalią a Anglią, podpisane 27 grudnia 1703.

Układ handlowy pomiędzy Anglią a Portugalią był dziełem dyplomaty angielskiego, Johna Methuena (1650-1706). Stronę portugalską reprezentował Manuel Teles da Silva (1641-1709). Strony Traktatu zgodziły się na następujące warunki:

Traktat był niezwykle korzystny dla Anglii. Oprócz zapewnienia sobie rynku zbytu na wyroby sukiennicze, angielscy dżentelmeni mogli cieszyć się odkrytym niedawno winem typu Porto (ang. port wine). W Porto powstały angielskie wytwórnie znanego dziś na cały świat wina.

Traktat silnie związał oba państwa, nie tylko gospodarczo, ale i politycznie, czemu sprzyjała też pamięć małżeństwa króla Jana I z Filipą Lancaster z 1387. Traktat sprawił jednak, że Portugalia stała się zależna gospodarczo od Anglii, a później od Wielkiej Brytanii (od 1707r.). Z tego powodu król Portugalii, Józef I Reformator, próbował anulować Traktat. Jednak korzystna wymiana handlowa przeważyła. Podczas wojen napoleońskich (1809) w Portugalii wylądował z odsieczą książę Wellington.

Choć ostatecznie traktat wypowiedziano w 1836, to jednak jego skutki trwały dłużej. W 1916 Wielka Brytania, powołując się na dawne wspólne interesy obu państw, wymogła na Portugalii przystąpienie do wojny po stronie Ententy.