Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Państwa-sygnatariusze traktatu: jasny błękit – podpisany i ratyfikowany, żółty – tylko podpisany, czerwony – nie podpisany i nie ratyfikowany.

Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (ang. Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty, CTBT) – podpisany 24 września 1996, zakładający całkowity zakaz przeprowadzania prób nuklearnych. Do jego wejścia w życie wymagana jest ratyfikacja przez 44 państwa wyszczególnione w układzie. Spośród nich proces ratyfikacyjny zakończył się w 34, jednak Indie, Pakistan i Korea Północna nie złożyły jeszcze swych podpisów. Łącznie traktat podpisany został przez 183 państwa, z czego 164 go ratyfikowało.

Traktat sporządzono w 6 językach: arabskim, chińskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim.

Depozytariuszem jest Sekretarz Generalny ONZ. Siedziba organizacji Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organisation monitorującej przestrzeganie traktatu znajduje się w Wiedniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marcin Kaczmarski: Problematyka zbrojeń i rozbrojenia. W: Ryszard Zięba: Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2008, s. 535. ISBN 978-83-60501-92-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]